19 thoughts on “Antartikalılar ve Penguenler

  1. Evet galiba bilimsel araştırma amaçlı yaşayanlar hariç (ki onlar da gıdalarını konserve falan alıyolardır heralde) antarktikada yaşayan bir grup yok, yani antarktikalı diye bişey yok :)

   belgesellerde 2 motorlu, portakal-kırmızı arası renkli, her an düşecekmiş izlenimi veren bir uçağın buza inmesini hatırlıyorum, bilimadamlarını yılın belli zamanlarında salıyodu oraya sonra geri gelip alıyodu.

   ———
   bu arada nacak naaptın sen ya :) valla kendimden şüphe ettim wikipediadan penguenlere baktım acaba doğuranları falan da var mı diye. neyse ki yokmuş. sadece benzer büyüklükteki kuşlara oranla çok küçük yumurtalar yumurtladıkları yazıyo.

  1. Penguen memeli değil kuştur; dolayısıyla doğurmaz, yumurtlarlar.

   bu sorunun yanıtı basit; yalnız soru biraz hatalı sorulmuş. doğrusu “eskimolar” olmalı; antarktikalılar değil… bu düzeltmeden sonra soru biraz daha kolaylaşmıştır sanırım :)

  1. Bizler tavuk varken neden yumurtasını yiyoruz :)

   penguenleri yememelerinin nedeni şu olamaz mı?

   vakti zamanında roma valilerinden birisi harcamaları karşılayabilmek için merkezden eyaletindeki vergileri arttırma yetkisi istemiş, cevap gelmiş:
   -iyi bir çoban koyunların yünlerini kırpar ama derisini yüzmez.

 1. Bu bir bilgi sorusu gibi geldi bana… dolayısıyla, burada mantık yürütmekten öte, eskimolar ile penguenler arasındaki ilişkiye bir bakmak lazım. benim aklıma, ilk etapda gelen olasılı ilişki biçimi, inançlarından dolayı, eskimoların, penguenlere verdiği değer olabilir. tıpkı, hindistanda, ineğin kutsallığı gibi, eskimolar için, penguenin yada yumurtasının kutsallığı olabilir.

  not: yani bu tip, sorularda, genelde bir şartlamışlık olabiliyor. ve mutlaka, bu sorunun arkasında ilginç bir mantık olmalı gibi bir ön yargı olabiliyor. ancak, her sorunun arkasında, ilginç bir mantık aramak pek yerinde yaklaşım olmayabilir.

  1. Bu sorunun cevabı yok mu hiç bir yerde ? eskimoların yumurtayı kutsal sandığını sanmam eğer öyleyse üşütmüş olmalılar :)) zaten yumurta kutsalsa çıktığı yer daha kutsaldır :d

   1. Soru eskimo ve penguen ise , cevap olarak ikisinin farklı kutupların sahipleri olduğunu söyleyebiliriz,
    eskimolar kuzeyde, penguenlerse doğal yaşam alanı olarak güney afrikanın güneyinde dersek, bunlar birbiriyle doğal şartlarda karşılaşmaz.

    eğer karşılaşabilselerdi eskimolar yerdi heralde, açlıktan ölmekten iyidir :)
    ———–

    bizim yediğimiz yumurtadan civciv çıkıp çıkmaması meselesine gelirsek, bu konu biraz uzun burada konuşmayalım :)

 2. Soruyu yanlış sormuşsun:s:s:s:s

  “antartikalılar açlıktan ölmeye kadar gitseler bile penguen yumurtası yemezler.sizce neden yemezler?”

  antartikalılar diil.yerliler açlıktan ölmeye kadar gitseler bile penguen yumurtası yemezler.sizce neden yemezler? olacak ve antartika yerlileride penguenler oldğu için yemezler:s ltfn soruları doğru yazın

 3. Penguenlerde dişi yumurtlar daha sonra erkek penguen aylarca ayakta durur ve yumurtaları ayaklarının üstünde tutarlar, penguen yumurtasına ulaşabilen zaten penguene ulaşmış sayılır bu yüzden yumurta değilde penguenlerı yerler diyorum.. doğrudur inş :)

Bir cevap yazın