Amiral Battı

Arkadaşınızla amiral battı oynuyosunuz. Savaş alanınız 16×16 lık bir bölge ve amiraliniz de 5×1 lik yer kaplıyor. Sadece 1 er amiralin yerleştirildiği oyunda karşınızdakinin amiralini vurmayı garanti edecek min. torpil atış sayısı nedir?

Örneğin 9×9 luk bir savaş alanımız olsaydı cevabımız en az 16 ve şekildeki gibi olurdu.
9x9

Author: ZekiAdam

22 thoughts on “Amiral Battı

  1. Cevap 48 değil ama ona yakın bi sayı olması lazım.

   şimdi bi konuda anlaşalım soruda rakibin amiralini vurmayı garanti edecek minimum sayıda atış sorulmakta, cevap 48 olsa bile sadece 48 deyip bırakmak bence soruyu çözmez, aynı zamanda 47(ve daha az) tanenin yeterli olamayacağının da gösterilmesi lazımdır.

   kendi üretimim olan bi soru sonuçta ne kadar zor olabilir ki, biraz çaba sarfedin lütfen bence üzerinde biraz kafa yoran herkes bulabilir.

  1. Soru için harcadığın emeği takdir ettim, en az benim kadar uğraşıp şekil bile çizmişsin.
   soruyla ilgili değil ama önceden ben de böyle şekiller çizmek gerektiğinde büyük programları kullanmaktansa hiç çizmemeyi yeğliyordum ama google sketchup diye bişey gördüm. gayet hoş ve ufak bir program hem de 2d-3d çizim yapabiliyosun hem de bu çizimlerini çok basitçe resim haline dönüştürebiliyosun, bi denemeni öneririm.

   cevabına gelirsek 51 için cevap olmadığını gösterebilir misin? o zaman 52 ye de çözüm bulduğuna göre cevap 52 dir.

    1. Tamam kızma :)
     ben zaten cevap 52 demedim, 51 için olmadığını gösterebilirse (ki gösteremeyeceğini hem 51 için çözüm olduğundan hem de çözümümden biliyorum) 52 cevabını kabul edebiliriz dedim.

     ama burada aytmatowx e de haksızlık yapmak istemem, soruyu ilk önce 14×14 lük olarak sormuştum sonra sırf uğraşanlar belki tuzağa düşer diye 16×16 ya çevirdim, aytmatowx de mantıklı bir yaklaşım getirmesine rağmen tuzağa düştü :)

   1. Dediğin programı denerim ayrıca matlab 2009 buldum
    henüz kurmadım ,
    bu matematik simulasyonları için hangi programları kullanıyorsun matlab mı veya c++ gibi programlarmı yazarmısın .

    1. Simülasyonlar için eğer yeterliyse her zaman excele başvuruyorum, örneğin 2 kişinin buluşmasındaki ayarda sorularda excel çok yeterli
     1000 satıra 2 sütun random number seçtiriyosun ve onların farklarının belli bir sayıdan küçük olduğu durumları saydırıyosun gibi…
     ama excelde yapılması çok zor durumlar olduğunda kullanmayı çok iyi bilmesem de c# tan faydalanıyorum.

 1. şimdi biraz açıklama yazayım amiral 5 kare ise o halde yatayda vede dikeyde en büyük uzunluk 4 birim olur .daha azını almak israf olur
  şimdi toplam kare 16*16 =256 boş kareler yatayda veya dikeyde sayılırsa mutlaka 4k gibi bir sayıdır o halde siyah karelerde yani atış yaptıklarımızda 4ün katlarıdır dolayısıyla tek sayı olamaz .yine bnm iddiam cevap 4 ün katları olmak zorunda

  1. Amiral 5 kare, evet dediğin gibi 4 taneden az boşluk bırakıldığında israf olur ama , her atış ile 4 boşluk+1tane isabet ile toplam 5 kare (hatta atışın diğer tarafında kalan 4 boşluğu da düşünürsek 9 kare) devre dışı bırakılmış gibi birşey oluyo.

   yani demek istediğim sadece atışlar arası boşluğu değerlendirirsen hata yaparsın atışları da bu boşluklara eklemek lazım.

  1. Pinar.t bahsettiğin çözüm buna benzer bir şey olmalı benzeri veya tam aynısı bu arada cevapları okuyup değerlendiriyorum .fikir topluyorum .çoğu zaman çözüm ortak bir çabanın sonucu oluyor.
   *yinede tam matematiksel olarak niye 51 den az olamaz ispatlanmış değil sorunun bu kısmı henüz tamam olmadı

    1. diyecegim hic de matematiksel olmayacak ama elimizde sunlar var;
     1) 5×5’lik alanda 5 atistan aza inemez. cunku amirallerin ornegin sadece yatay yerlestirildiklerini bile bilsek, her satira bir atis yapmamiz sart. kaldi ki bunun dikey yerlestirilme olasiligi da var. ama bir koseden baslayip capraz 5 atis, her satir ve sutunu kapsar.
     2) 15×15’lik bir alanda, 9 tane 5×5 vardir ve minimum 45 atisla cozulur.
     3) demek ki bizim derdimiz 16. satir ve sutundaki 6 tane ki valla onlara da baska care gozukmuyor. tabii 51’in 3×17 olmasi da dikkat cekici, biraz daha dusuneyim…

 2. Aytmatowx ve pinar.t arkadaşlarımız yazdıkları birleştirildiğinde soruyu çözdüler ama bir türü bitirici darbeyi vuramıyolar. bazen bişeyi söylersiniz ama bir türlü “bu söylediğimden dolayı” diyemezsiniz. aslında cevap söylediğinizdir.

  ben söylenenleri birleştirip çözümü vermeye çalışayım ve böylece bu soruya şu ana kadar gösterilen hakettiğinin çok üzerindeki ilgiye son vermiş olalım.

  yukardaki yorumlarda 51 için çözüm var, 50 için de neden olmadığı da pinar.t arkadaşımızın dediği gibi

  cevap

  şeklinde bir yerleştirmede 51 tane amiral bulunmaktadır. 50 atış yaparsak en az 1 tane amirali vuramamış oluruz :)
  yani cevap 51dir.

Bir cevap yazın