36 thoughts on “Zeka Bilmecesi

 1. ılk bakışta ikiside aynıdır fakat hacim olarak demir ağırdır. çünkü katı cisimdir serttir. katı cisimlerim hacmi her zaman kendiyle eş değer diğer cisimlere nazaran hacmi her zaman ağırdır. bu yüzden hacmi ağır olan cisim daha ağırdır dolayısıyla demir ağırdır. bunu en iyi ikisinide suya atarak anlarsınız. yani hangisi daha önce batarsa o ağırdır.şimdiden söyliyeyim pamuğu attığın zaman suyu emer falan diye soru sorulabilir suyu geçirmeyen bir şeye sararak atın derim.

  1. Pamuğu tartmayı denersek 1 kilo pamuk tartıda büyük ihtimalle (!) 1 kilo çıkar. :)

   hangisi düşerse ayağını acıtır sorusuda ağırlıkla ilgili birşey değil..
   yoğunlukla ilgili birşey.. sen 1 kilo pamuğu 1 kilo demirin hacmine eşit olacak kadar sıkıştırırsan ayağına düştüğünde pamukta acıtır..

 2. Dünyada eşittir.atmosfer olan bir yerde ama uzayda havasız, atmorfesiz ortamda 1 kilo pamuk ağırdır bunu yazarken pamuğun hacmininin daha fazla olduğunu varsaydım.evet şu var pamukta sıkıştırılır da herhalde 1 kilo pamuk 1 kilo demirin hacmine sıkıştırılamaz.
  *konuyla ilgili açıklama yazacağım.önce konu biraz tartışılsın.

    1. Uzayda çekim kuvveti olmadığı için cisimlerin ağırlıkları sıfırdır.

     bir cismin ağırlığı kütle sabit olduğu için çekim kuvvetiyle orantılı olarak değişir.kütlesi eşit olan cisimlerin ağırlıkları da eşit olur.hacimle ağırlığın hiç bir ilişkisi yoktur.

     1. Uzayda ifadesi yanlış olmuş çekim olan ama atmosfer olmayan
      bir ortam demek

      örneğin dünya da dahi havasız bir ortam yaratabilirsek
      açık havada eşit olan pamuk ve demirden pamuk ağır basar
      fark çok çok küçüktür orası ayrı

     2. Ben ne anlatmaya çalıştığını biliyorum atmosfer yani hava olan bir yerde hava pamuğu biraz kaldırır. Bu yüzden atmosfer yani hava olmayan bir yerde pamuk daha ağırdır.

 3. çok basit bir soru..

  1 kilo demir mi ağır 1 kilo pamuk mu sorusu;

  1 metremi daha uzundur yoksa 100 cm mi daha uzundur sorusuna denk bir sorudur..

  tabiki ikisi de birbirine eşittir. :)

 4. Kilogram kütlenin birimidir. ağırlık ise dünyanın cisimleri çekme kuvvetidir. eğer cisimlerin kütleleri eşit ise yer çekim ivmesine bağlıdır. cisimler yer çekim ivmesinin aynı olduğu ortamda eşit kollu terazi ile kıyaslanıyorsa demir daha ağır gelir. çünkü havanın kaldırma kuvveti hacmi fazla olan pamuğa daha fazla ekti edecektir. buyüzden demir daha ağırmış gibi pamuğu kaldırır.

 5. Ya bu soruyu bize birinci sınıfta sorarlardı e tabi siz avuç kadar pamuğu ayağınıza düşürseniz tabi ağrı hissetmessiniz
  bir de bir kiloyu deneseniz ya eczanelerde 10-20 gram arası pamuk paketleri satılıyor 1000.10=100 tane paketi üst üste koy ayağına at ama bir de ambulans çağırmayı unutma!!!

Bir cevap yazın