Adalet

Kahve ve Votka üniversitenin kampüsünde çimlerde oturuyorlar ceplerindeki parayla yere oturmak rahatsız edince Kahve cebindeki 200 TL’yi; Votka‘da cebindeki 100 TL’yi çıkarıp çimlere koyuyor. Kahve ve Votka‘nın muhabbete çok kaptırdıkları bir anda bir hırsız yerdeki toplam 300 TL nin 200 TL’sini çalıyor.

Durum farkedilince:

Kahve:  “Çalınmayan 100 TL’nin 2/3’u benim 1/3’u senin olmalı benim senin iki katın kadar param vardı”

Votka: “Benim zaten 100 TL param vardı. O zaman hırsızın çaldığı 200 TL’nin 100′ TL’sinin  senin paran oldugu kesin ! Diğer 100 TL %50 ihtimalle benim %50 ihtimalle senin parandı,  şimdi de kalan parayı yarı yarıya bölüşmeliyiz”

argumanlarıyla geliyorlar.  Sizce kim haklı ?

Not: Yerdeki paralar 100 TL’lik 1’er banknotlar halindeler.

Author: kahvevotka

17 thoughts on “Adalet

 1. Cirkin kız yoktur az votka vardir diye bosa dememis ruslar
  votka gene uyduruyor ve haksiz yani.

  amaa burda bir turk rakısı olsaydı votkanın yerinde bence soyle derdi:

  “bir tane yuzluk kesin senindi cunku bende zaten 100 vardı sadece.
  calınan diger 100 un de % 67 senin olmasi lazim cunku sende 2 para bende 1 para vardi ( turk iste)
  demek ki kalan 100 lugun 2 / 3 unu benim almam lazim karrdesiimmm, icelim..”

 2. Kardeş ikisi de kendine göre haklı.matematikte olasılıklar üçe ayrılır hani.deneysel olasılık teorik olasılık ve öznel olasılık.burdan yola çıkarak teorik olarak kahve haklı.kendi parası votkanın parasının iki katı olduğu için kalan paranın 2/3 ü kahvenin 1/3 ü votkanın olmalı.deneysel olarak düşündüğümüzde ise çalınan paralardan bir tanesi mutlaka kahvenin.diğer çalınan 100 tl nin sahibi soruda denildiği gibi %50 ihtimalli.o yüzden kalan para % 50 ihtimale votkanın olacağı için votka 50 tl kahve 50 tl almalı.kısacası teorik olarak kahve 200/3 tl almalı votka 100/3 tl almalı….deneysel olarak her ikisi de 50 tl almalı…ama açık kapı bırakarak ikisinin de haksız olup başka bir çözüm yolu olabilir mi diye düşünüyorum.mantıklı birşeyler bulursam yazarım.sevgiler..

 3. bence kahve haklı çünkü hırsızın çaldığı paranın 1 tanesinin kahve’nin parası olduğu kesin ama diğerinin de kahve’nin parası olması ihtimali %50 değil de 1/3 olur.

  yani 2. varsayıma göre hatalı bir olasılık hesabı yapğıldığını düşünüyorum tabi hırsız kahve’nin paralarını gözüne kestirip çalmadıysa.

 4. Kahvenin paralarina a ve b diyelim
  votkanin parasina c diyelim.

  hirsizin parayi calma sekli ab,ac,bc seklinde olabilir. bu durumda kalan paralar sirasi ile c, b ve a olur. dolayisi ile kalan paranin aveya b olma olasiligi 2/3. dolayisi ile paranin 2/3 unu kahve almali.

  bence kahve hakli…

 5. 2. varsayım tamamen çıkarcılıktır. doğru olan 1.dir.. o zaman birinci adam hırsız 200 lira çaldı bunun bi tanesi kesin benim benim 100 liram kesin gitti. senin de 100 liran kesin gitsin .. o zaman bu kalan 100 lirada benim olur .. 2. varsayım böle bişi oluo yani :dd:

 6. ıkiside kendilerine göre haklı olabilirler ancak hırsız paraya göz diktiğinde ikisinin de parası karışıkmıymış ki yada ayrı ise hırsız 100 tl birinden 100 tl diğerinden çalyım mı demiş?? siz hırsız olsaydınız ne yapardınız ? xd :)

 7. Tersten düşünelim..hırsız 100 tl çalsa ellerinde kalan para 200..bu durumda votka kardeş kahveye 100 tl nin biri kesin senin dese diğer 100tl nin de 1/2sini alsa kahvede 150tl votkada yine 50tl olacak..ki bu durumda votka elde kalan paranın 1/4 ünü alıyor.sorudaki temel nokta 300tl nin 1lik banknotlar olmamasından kaynaklanıyor.paranın 2/3ünü kahvenin alması sadece kar zarar ortaklığı durumunda mevzu bahistir.bu yüzden her ne kadar kahve içmeyi sevsem de bu durumda haklı olan votkadır.
  millet birbirini yerken bu olaydan da tek karlı çıkan hırsızdır..

 8. hangi tarafından bakarsak bakalım tek mantıklı çözüm kahvenin kidir.
  ben kahvenin yerinde olsam üste çıkmaya ve kalan 100 liranın yarısını almaya çalışan votka’ya cevabım şöyle olurdu:
  bak kardeş çalınan 200 liramız var. yani durup dururken 200 tl zarar ettik, zararı 100 100 paylaşırsak kalan 100 tl benim demektir.ama merak etme yol paranı veririm..

 9. Yerde 3 adet bankot var bunları ikisi kahvenin diğeri votkanın çalınan paraların olasılıkları şöyle

  kv
  vk
  kk
  bunların biri kesinlikle kahvenin diğer para ise 2/3 ihtimalle kahvenin
  ama kalan parayı nasıl bölüşülceğine karışmam

Bir cevap yazın