7×5 Kutu Sorusu


Şekil 7 x 5 ölçülerinde ve karelerden oluşuyor.

Siyah daire başlangıç noktası x ise bitiş noktası olacak. Boş kutu bırakmadan çapraz geçiş yapmadan bir kutudan 2 kere geçmeden ve kutu ekleyip çıkartmadan tüm kutuların üzerinden geçerek daireden x e ulaşmaya çalışacağız.

Not: Soruda herhangi bir kelime oyunu veya benzer birşey yoktur, 4 veya 5 yıl önce TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisinde okumuştum fakat cevabını hatırlamıyorum.

Author: scuzi

19 thoughts on “7×5 Kutu Sorusu

 1. *şimdi tahtayı siyah beyaz satranç tahtası gibi boyayalım.her çift hamlede hamlede
  başladığımız raengin tersine ulaşırız
  *bu mantıkla çözüm imkansız
  *ama işte illa çözüm istenirse vede kurallar esnetilirse
  *şeklin dışına çıkarak veya şekli eğip bükerek atlayıp zıplayarak çözüm mümkün olur
  2 boyutta kurallar dahilinde çözüm yok
  *konu daha önce tartışıldı bu forumda merak edenler o soruyada bakabilir çok ayrıntılı
  http://www.zekasorulari.net/einsteinin-zorlandigi-soru/
  *konu çok tartışıldı daha fazla yazmak gereksiz diye düşünüyorum

   1. Yazılanları okursan kural ihlali dışında (şekli eğip bükmek şekil dışına çıkmak vb) çözüm olmadığı anlatılıyor.yoldan bağımsız olarak
    ama okuyup anladıktan sonra hala çözüm var diyorsan
    şekil ekle herkes görsün

  1. Tam anlatamamışsın ama cevap doğru 35 tek sayıdır çıktığımız yerden dolayı aslında biz 2 nin katları şeklinde saymış oluyoruz başarmak için ya kare sayısının çiftli olması gerekir yada x in yerinin değiştirilmesi gerekir. çözdüm diyenler yalan söylüyor 2 boyutlu çözümü matematiksel olarak imkansız

 2. 7 x 5 = 35 kutu var. mantık şu : çapraz ilerleme olmadığı için siyahtan siyaha veya beyazdan beyaza geçiş imkaansız. her hamlede ters renge geçiş var. köşedeki renk (dama tahtası gibi) siyahsa , toplam 18 siyah ve 17 beyaz kutu vardır. iptal edilen kutu beyaz renge denk geliyor. yani 18 siyah 16 beyaz kaldı. ters renge geçiş imkaansız olduğu için siyah kutulardan biri mutlaka açıkta kalır.

 3. -şimdi başlangıçtan 2 kare aşağı 2 kare yukarı gidilerek büyük karenin sonu gelir,
  -karenin sonundan yine aynı şekilde bir yılan kıvrımı gibi bu sefer en aşağıya kadar inilir ve karanin sağ alt köşesine gelince üste sola gidilir tüm gidilmeyen kareler boyunca
  -bu şekilde dümdüz bitişe kadar gidilmeyenlerin üzerinden gidilerek ulaşılır bitiş noktasına :) ne kadar anlatabildimse anlatmaya çalıştım :))

 4. cevap şöyle…yuvarlaktan en sola,ordan en aşağıya,sonra en sağa sonra X’in altındaki kareye ondan sonra sol ,aşağı, sol, yukarı, sol, aşağı, sola iki kare,yukarı iki kare, sağ, aşağı, sağ, yukarı, sağ, aşağı, sağ ,yukarı ve son…

  1. Cevap şöyle?yuvarlaktan en sola,ordan en aşağıya,sonra en sağa sonra x?in altındaki kareye ondan sonra sol ,aşağı, sol, yukarı, sol, aşağı, sola iki kare,yukarı iki kare, sağ, aşağı, ______sağ, yukarı, sağ, aşağı, sağ ,yukarı ve son..

   kardeş çizgiden sonraki kelimen varya hani sağ o işte işi bozuyor çünkü iki kere geçecmiş oluyor bir kareden okey!

 5. Bak önce siyah noktanın aşağısından yani x kutusunun üzerinden geç sonra sola sonra aşağı sonra sağa sonra aşagı sonra iki kutu sola sonra iki kutu yukarı sonra sola sonra tam asağı sonra sola sonra iki kutu yukarı sonra sola sonra tekrar tam aşağı sonra sola sonra tam yukarı sonra sağa sonra asağı sonra sağa sonra yukarı sonra sağa sonra aşağı sonra sağa sonra yukarı sonra sağa sonra aşağı ve sağa işte mutlu son.

  inceliği: bize soruda noktalı kutudan başlayın ve x kutusunda bitirin hiç boş kutu kalınmasin deniliyor yoksa x kutusundan geçilmesin denilmiyor ki zaten bitmek oraya ulaşmaktır illaki onu en sona kaldırmak demek değil arkadaşlar.

Bir cevap yazın