3 Profesör

Birbirini çok iyi tanıyan 3 profesör bir adaya düşer ve yamyamlar tarafından esir alınırlar. Yamyamlar, bu 3 profesörü öldürmeden önce onlara hayatta kalma şansı tanımaktadırlar ve bir oyun hazırlarlar.

3’ü kırmızı 2’si yeşil olmak üzere 5 direk renkleri karışık bir şekilde sırayla arka arkaya dizilmiştir. Ve profesörler en öndeki direkten başlayarak arkaya doğru 3 direğe bağlanmışlardır. Yani arkalarında -toplam 5 direk olduğundan- 2 boş direk daha vardır. Yamyamların istediği, herhangi bir profesörün kendi direğinin rengini bilmesidir. Yani sadece birinin bilmesi halinde bile 3 profesör de kurtulacaktır.

Not: Her bir profesör sadece önündeki direğin rengini görebiliyor. Yani 3. sıradaki profesör 2. direğin rengini, 2. sıradaki profesör 1. direğin rengini görebiliyor, en öndeki profesör ise hiç bir direğin rengini göremiyor. Profesörler aralarında konuşamamakta ve hiç bir şekilde anlaşamamaktadırlar.

Soru : Hangi profesör bulunduğu direğin rengini doğru tahmin etmiştir ve direğin rengi nedir?

Author: caneraris

Intelligence without ambition is a bird without wings..

34 thoughts on “3 Profesör

 1. üç profesör de kırmızı der zaten biri mutlaka tutmak zorunda çünkü iki tane yeşil var ikisi bilemese diğerine otomatikman kırmızı kalır. tabi eğer zekilerse aralarında anlaşmalarına gerek yok

 2. 3ü arasından sadece birimi diycek bilmiyorum.üçünüde bikere söleme hakkı varsa ve sorma işi en öndekinden başlıyorsa mutlaka 1.nin ve 2.nin aynı rengi sölemsi gerekirki son rengi söyleyecek için ihtimal azalsın öndeki ikisi yeşil yeşil derse ve yanlış çıkarsa 2tane kırmızı gidiyor ve 2yeşil 1 kırmızı kalıyor.şayet öndeki ikisi 2tane kırmızı derse ve yanlış çıkarsa o öndeki iki direğin yeşil olduğu anlaşılır ve gerideki 3direğim kırmızıdan başka olma ihtimali kalmaz ve 3.prof.kırmızı der ve doğruyu bulur. 3.prof.bilip direğin kırmızı olması gerek.ama takım oyunu şart:d

 3. Arkadaşlar direkler karışık dizili yanayana aynı renk yok 2 ci profesör 1.profesör un direk rengini görüyo eger birinci profesörün diregi kırmızıysa 2 cinin yeşildir eger yeşilse kırmızıdır.cvpta kesinlik istediğine göre cevap 2. profesördür…cevap 2.profesördür rengi ise yeşildir.

 4. Yorumları okudum. soru tam olarak anlaşılamamış. biraz yardımcı olayım.

  direkler arka arkaya dizilmiştir fakat hangi direk hangi renk belli değildir. tüm kombinasyonlar olabilir:

  y k k y k
  k k y y k
  y y k k k
  k k k y y gibi..

  cevap hakkı sadece bir kere. sadece bir profesör cevap verecek. bilemezse hepsi ölür bilirse hepsi kurtulur. ikinci bir hak yok.

  özür dileyerek soruda bir düzeltme yapıyorum:

  en arkadaki profesör, önündeki 2 direğin de rengini görebiliyor.

  bol şanslar

 5. Bence direklerin diziliş şekli kırmızı-yeşil-kırmızı-yeşil-kırmızı şeklindedir. ama burda bir tezatlık var çünkü direklerde, aynı renk yan yana gelir mi gelmez mionu söylememişler.ondan dolayı en fazla gelme olasılığı olan direk kırmızıdır. ikisi yeşil biri kırmızı olsa bile hepsi kırmızı derse birininki muhakak tutar.

 6. Kesin cevap için 3.profesörün görüşü gerekir… ama rengi ve hangisinin cevap vereceği için sabır gerekir… şöyle ki;;

  en arkadaki profesör öndeki ikisini de görüyor;; eğer iki direk de yeşil ise tabi ki hiç beklemeden cevap verip kırmızı diyecektir… ama eğer ikisi de kırmızı ya da 1yeşil-1kırmızı ise;; o zaman cevap verme şansı yoktur…

  böylelikle cevap 2.ye geçer… 3.nün cevap vermediğini duyarsa;; öndeki iki direğin de yeşil olmadığını anlar… tabi sadece bi direk gördüğü için;; eğer öndeki yeşil ise;; direk kırmızı olduğunu anlayıp cevap verecektir… ama eğer öndeki kırmızı ise;; onun da cevap verme şansı yoktur…

  eğer bu şekilde gelişirse ceap hakkı en öndekine geçer;; hiçkimse konuşmadıysa;; kendi direğinin kırmızı olduğunu anlar… ve cevap verir…

  önce öndekinin hiç cevap verme şansı yok demiştim ilk bakışta:) ama söz gümüşse sükut altındır;) bu soruya anca sabır ederek cevap verilir….

  1. Tolcen14ün yazdığına göre renk kesin kırmızı ama profesör her üçü de olabilir yani ilk iki direk yeşil yeşil se 3.profesör;eğer ikincinin önündeki direk yeşil ise 2. profesör;eğer ikincinin önündeki kırmızıysa 1.profesör cevap verir. oluyo yani tek cevap yok …her üçüde bilmiş olabilir peki kesin olarak hangisi bildi?

 7. 3.profösördür ama hangi renk bilemiyecem zaten bilme ihtimali en çok olan 3. çünkü o 2 direğin rengini görebiliyo ama biz o direkleri göremiyoruz yani bizim işimiz profesörlerden zor, o iki direk kırmızı-kırmızı; kırmızı yeşil; yeşil yeşil;yeşil kırmızı olabilir
  eğer:
  kırmızı kırmızıysa kendi bağlı olduğu direk hem kırmızı olbilir hem de yeşil olabilir.
  eğer:
  kırmızı yeşil ise kendi bağlı olduğu direk hem kırmızı hem yeşil olabilir
  eğer:
  yeşil kırmızıysa kendi bağlı olduğu direk hem kırmızı hem yeşil olabilir

  3.profesör eğer cevabı bilmiş ise :
  önündeki iki direk te yeşil olmalı bu durumda kendi bağlı olduğu direk kırmızıdır

 8. Tolcen 14 cevabı yazmış işte…hangi durumlarda hangi profesörün konuşacağını ve direğinin hangi renk olduğunu açık bir şekilde yazmış …. bunu da anlıyamıyorsanız bu tür sorularla niye boşuna uğraşıp zaman kaybediyorsunuz anlamadım.

 9. Sadece 1 yanıt şansları oldugu için 3.dırektekı cvp verebılır.ondekı dıreklerın rengınıı sadece o gore bılıyo.eyer ondekı 2 direk kırmızı ve yeşil ise kendı rengı ya yeşil ya kırmızıdır. arkadaki dıreklerde yeşil kırmızı veya kırmızı yeşildir. karışık dızılmıstır .dıyor soruda. mantıksal dusunursek başka cozum yok ..

 10. Hepsı tabıkıde cunku ben bır profosorum 3dırek kırmızı 2 dırek yesıl bunlar bastan 3une baglanıyor demekkı kırmızı
  zaten bunların gozu kapalı degıl baglanacak yere gelırken gorduler dogal olarak kırmızı oldugunu bılırler hangısıne sorsa

 11. 2. ve 3. yeşil dediğinde yanlış cevasbı alınırsa demekki her olnakda ynt yeşil değil geriye kırmızılar alır eğer 2 side tekrar kırmızı derse 1. ye kırmızı kalır yanıt 3. profesör kırmızı direktir

 12. Soruda eksik var bence diziliş mavi,mavi,kırmızı olursa 3.profesör rahat bulur, buldum derse 2. profesör de bulur.eğer mavi,kırmızı,mavi olsa kimse bulamaz.o yüzden soru da hata var .bence soruda profesörün biri rengini buluyor demesi lazımdı.

 13. Bence 3. profesor onundeki iki profesorun renkleri yesil ise geriye kalan direk renklerinin kırmızı olacagını bildiginden kendigi direginin kırmızı oldugunu soyleyerek doggru tahminde bulunmustur.

Bir cevap yazın