3 Kişilik Halk Oylaması

Vakti zamanında ülke parlementosunda bir yasaya yoğun bir muhalefet oluşmuş bir türlü kabul oyu çoğunluğu sağlanamamaktadır. Yasa ya parlamentoda kabul edilmelidir ya da halk oylamasına sunulup en az %60 oy almalıdır. Yasaya muhalefet edenler halktan %60 oy almanın çok zor olduğunu düşündüklerinden halkoylamasına gidilecek olmasından çok memnun olurlar. Başkan muhalefete bir teklif yapar, halk  arasından rastgele 3 kişi seçilecektir ve 2si yasaya onay verirse yasa kabul edilecektir. Muhalefet edenler bu durumda yasanın %66.6 gibi bir oy alması gerektiğini düşünüp teklife sıcak bakarlar ama hemen kabul etmezler.

1.Sizce kabul etmeliler mi?

2.Başkan böyle bir teklifle hata mı yapmıştır yoksa daha zayıf bir teklif olan 5 kişi seçtirip sadece 3 tanesinin (tam %60) onayını mı aratmalıdır? 5 kişiden 3 kişinin onayı aranırsa kim daha avantajlıdır?

Author: ZekiAdam

4 thoughts on “3 Kişilik Halk Oylaması

 1. Sanirim, bu soruya hic yorum yapilmamis. Ben ilk yorum ile bir giris yapayim.

  Her seyden once, secilen 3 yada 5 gruplarin, ne derece, toplumun dusuncesini yansittigi onemli. Bu tabiiki genel ve pratik bir tespittir. Fakat sorunun cozumu icin; genel bir yaklasim ortaya koymaya calisarak cozume basliyorum;

  Ve burada, mantigin genel butunlugu acisindan, su anoloji ile ise basliyorum. Bu, yazi yada tura gelme olasiligi 1/2’e esit olmayan uc paranin hava atilmasi durumunda en az iki tanesinin yazi gelme olasiligi nedir? sorusuna denk oldugu anolojisinidir (Burada, asil soru ile yazi tura denkligindeki soru, ozu itibariyle denktir gibi gizil bir varsayim yapiyorum. Bu aslinda, soruyu diger forma degistirerek, yeni form uzerinden, soruyu anlasilir bicimde cozme cabasindan baska bir sey degildir. ) Dolayisiyla, burada ileri surdugum mantik, bu anoloji uzerinde yaptigim mantiga ozdestir.

  Secilen kisi sayisi n ve her birinin evet deme olasiligi, p olsun. n kisilik bi denemede, oylarini olasilik dagilimi, fibonacci dagilimini yansitir. Yani
  n=2 ise, 1 kere EE, 2 kere EH, 1 Kere HH
  n=3 ise, 1 kere EEE, 3 Kere EEH, 3 kere EHH, 1 kere HHH dir
  n=4 ise, 1 kere EEEE, 4 Kere EEEH, 6 kere EEHH, 4 kere EHHH, 1 kere HHHH
  n=5 ise, 1 kere EEEEE, 5 kere EEEEH, 10 kere EEEHH, 10 Kere EEHHH, 5 kere EHHHH, 1 kere HHHHH

  n=n c(n,n) kere EE..EE, c(n,n-1) kere EE..EH, …, c(n,1) kere EH…H, c(n,0) kere HH…HH

  Simdi, bir yasanin gecmesi icin, en az, [| n*3 / 5|] + 1 tanesinin evet demesi gerekmektedir. (Soruda, onay icin %60 lik baraj verildiginden, her 5 oydan ucu, evet demesi gerekmektedir)

  Bu durumda, ([|n*3/5|]+1) kisinin evet deme olasiligina P(Kabul) dersek;
  olasilgimiz, su sekilde hesaplanir;

  P(Kabul)=c(n,n)*(p^n)+c(n,n-1)*(p^n-1)*(1-p)+…+c(n,[|n*3/5|]+1)*(p^([|n*3/5|]+1))*((1-p)^(n-[|n*3/5|]-1))

  Bu durumu, 3 lu secim icin uygularsak; yasanin kabulu icin en az iki evet cikmasi lazimdir; dolayisiyla,
  P(Kabul) = p^3 + 3*(p^2)*(1-p); buradanda anlasilagi uzere, eger, secilen bir kisinin evet deme olasiligi 1/2’den kucuk ise; yasanin kabul edilme 1/2 den kucuk olacaktir; diger bir deyisle, yasanin ret edilme olasilgi, kabul edilme olasiligindan buyuktur. Eger muhalefet, halkin cogunlugunun yasaya hayir diyecegini dusunuyor ise, secilen kisilerin her birinin hayir deme olasiligi yuksektir; dolayisiyla, bu oneri, muhalefet acisindan kabul edilerbilir bir oneridir.

  Gelelim, 5 kisilik oylamaya; her seyden once, sorunun bu kismini, soyle anliyorum; 5 kisi secilek ve oylama yapilacak ve en az uc kisinin onayi alinacak; eger bu sekilde anlarsam,

  P(Kabul)=p^5 + 5*(p^4)*(1-p) + 10*(p^3)*((1-p)^2) dir

  Bu durumda da, tipki 3lu secimde oldugu gibi, secilen kisinin evet deme olasiligi, 1/2 den kucuk olma durumunda, P(Kabul) 1/2 ‘den kucuk olacaktir. Diger bir deyisle, 5 li secimde de, muhalefet avatajlidir.

  Burada belirtilen yaklasim dogrultusunda, basbakanin hata yapip yapmadigi isin asli, secilen kisilerin evet deme olasiliginin buyuklugune baglidir. Eger, kesin verilerle, evet deme olasiligi 1/2 den kucuk ise, evet hata yapmistir; degilse, dogru bir yaklasimdir.

  Son nokta; bu sorunun cozumu, yukarida belirttigim gibi asimetrik para tura olayina ozdes tutularak gelistirilmistir. Dolayisiyla, buradaki cevap, bu ozdesligin ne derce tutarli oldugu ile yakindan alakalidir. Eger, ozdeslik, farkindan olmadigim bir nedenden dolayi kirilirsa, burada yapilan analiz, gecersiz kalir. Dolayisiyla, degerlenirmelerinizi, bu ozdesligin ne derce tutarli oldugundan baslatirsaniniz sevinirim. Zira, bu temel uzerinden, elstirilerinizi rahat anlayabilirim.

  1. Evet halkın sayısının yeterince büyük olduğu farzedilerek yazı ya da tura gelmesi olasılığı bilinmeyen bir paranın 3 kere atıldığında 2 kere istediğimiz sonucu vermesi ile sorumuzun denk olduğu söylenebilir.
   bence soruyu çözmüşsün işlemlerini incelemedim sadece yaklaşımının doğru olduğundan yola çıkıyorum.

   yalnız cevabını yorumlarken sanki bişeyi atlamışsın. soruda sorulmak istenen bu durumda muhalefetin şansının mı iktidarın şansının mı fazla olduğu değil de kimin kime göre eski pozisyonundan daha iyi bir yere ulaştığı.
   3 kişiden 2 sinin oyunu almanın halkın %50 sinden fazlasının bu yönde davranmasıyla özdeş olduğunu bulmuşsun (evet esas olarak sorunun cevabı da buydu zaten). yani muhalefet bunu kabul ettiğinde iktidar %59 oy aldığında yasayı referandum yoluyla kabul ettiremeyecekken, halkın %51 i kendi tarafındaysa beklenti olarak 3 kişiden 2 sinin oyunu alacağından yasayı geçirecektir. halen referandumun sonucu olarak yasayı geçirme şansı geçirememe şansından yüksek değildir ama artık daha iyi bir durumdadır , başka bir deyişle halkın yasaya desteği bilinmiyoken (biliniyosa zaten bu saçma bişeydir – eğer destek %60 dan fazlaysa iktidar kesin sesinizi haydi referandum , %60 dan azsa da muhalefet tek yol referandum diyecektir)iktidar “beklenti olarak” halkın tamamının oyuna başvurduğundakinden daha kötüsüyle karşılaşmaz.
   kısaca iktidar bu hareketle yasayı geçiremeyeceği halkın %50-%60 destek aralığında da beklentileri kendi lehine çevirmektedir.

   muhalefet iktidarın bu 3 kişiden 2 sinin oyunu alma oyununa gelmemelidir :).

   ya da benzer şekilde (k tüm halkın nüfusuna göre yeterince küçük bir sayıyken) 2k+1 kişiden k+1 inin oyunu alması tekliflerinden hiçbirini muhalefet kabul etmemelidir.

   1. Evet dogru, tespit ettigin sekliyle, onceki duruma gore, sanlarinin mukayesini degilde; salt muhalefetin mi yoksa iktidarin mi sansi yuksek seklinde yorumladim. oysaki, seninde belirttigin gibe verilen onerilerin, halkin oyununa bas vurma durumuna gore, 3 kisi ile yada 5 kisi ile elde elde edilecek sonuclarin, muhalefet acisindan kabul edilebilir olup olamdigini sorguluyor. sanirim, benim bunu gozden kacirmamin sebebi; ozdes problem uzerinde yururken, goreli mukayeseye gerekliligini farkinda olmadan unutmus olmam.

 2. başkan yanlılarının %55 oldugu varsayımıyla hesap yapalım
  başkan yanlılarına (B) muhalefet yanlılarınada (M) diyelim
  3 kişiden 8 çeşit düzenek çıkıyor
  B B B 0.166375 ihtimalle başkan kazanır
  B B M 0.136125 ihtimalle başkan kazanır
  B M B 0.136125 ihtimalle başkan kazanır
  M B B 0.136125 ihtimalle başkan kazanır
  M M M 0.091125 ihtimalle muhalefet kazanır
  M M B 0.111375 ihtimalle muhalefet kazanır
  M B M 0.111375 ihtimalle muhalefet kazanır
  B M M 0.111375 ihtimalle muhalefet kazanır

  bu durumda % 57.475 ihtimalle başkan kazanır %42.525 ihtimallede muhalefet kazanır
  muhalefet karar verirken alınıcak oy oranını degil %60 barajının geçilebilme ihtimalini düşünmeli
  eger halk oylamasında başkanın %60 oy alma ihtimalinin %50 civarında olucagını düşünüyorsa kesinlikle kabul etmemelidir teklifi
  fakat sözkonusu ülke Türkiye ise ben yasanın evet oylarıyla geçmesini isteyen hayırcılardanım düşüncesiyle kabul edebilirler :)

Bir cevap yazın