2 Arkadaş ve Hazine

2 arkadaş bir hazine bulurlar.Sandığın içi altınlar, mücevherler bir çok değerli taşlar ve eşyalar ile doludur.Bu 2 arkadaş hazineyi paylaşacakladır ama hiç birisi sen benden fazla aldın demeyecektir.Ellerinde hiç bir ölçüm aleti yoktur. Bu paylaşma en adil biçimde, hiç kimse sen benden fazla aldın demeden nasıl olur?

Author: Evrim

tercih ..

12 thoughts on “2 Arkadaş ve Hazine

 1. Bunu 2 den fazla kişi için de çözebiliriz.
  hiç unutmam yurtta yaşpastayı 5 kişi arasında bu soruya uygun bölüştüreceğiz diye paramparça edip bulamaç heline getirdiğimizi.
  —-
  kısaca n kişi için
  ganimet ortaya koyulur, ve birisi ganimetten kendi payına düşebileceğini düşündüğü kadar miktarı ayırır, sıra ondan sonrakine gelir eğer o ayrılan parçanın fazla olduğunu düşünüyosa biraz azaltır ve eksilttiği kısmı ortadaki büyük parçaya ekler, sıradaki aynı mantıkla fazla olduğunu düşünüyosa eksiltir makul olduğunu düşünüyosa hiç elini sürmez ve her adımda bütünden ayrılan o küçük parçaya son elini değdiren o parçanın sahibi olur. böylece bir kişi ganimetten belli bir miktar pay aldığında o payı herkes makul görmüş olmalıdır ki elini sürmemiştir ve o kişi de makul görmüştür ki zaten en son elini sürüp bu miktarı kendi belirlemiştir.
  ilk yorumumda da belirtmiştim, hayat dersi gibi bir soru ama görüntünün de önemli olduğu pasta, kek tarzı ürünlerde ve fazla sayıda şakacı arkadaşla denemeyiniz sonuç pek hoş olmaz :)

 2. Bence öncelikle ganimeti 4veya 8 esit parcaya ayırmaya calışmalılardır daha sonra hazinedeki birtane bozuk parayla yazı tura atarak ilk secicek kişiyi belirlemelilerdir daha sonrada parcalardan ilkini yazı turayı kazanan secer daha sonra diğeri böyle sırayla secerek yaklasık esitolarak paylaşmış olurlar

 3. :):) para bu dünyada milletin gözünü boyaya bilen yüzlerçe seyden birisi neden arkadaşlardan birisi katil olmasın ki xd böylece kimse kimseden fazla almaz ölen hiç almaz kalanda kimseyle bölüşmedigi için sen benden fazla aldın demez :d:d

Bir cevap yazın