36 thoughts on “Zeka Problemi

 1. Bu bir sayı dizisi sorusuysa
  burada okuduğum benzer (belki de aynı) bi soruya da yazdığım gibi bu tür dizi sorularında istenen her cevaba ulaşmak mümkündür, bu nedenle dizi sorularının hep cevapsız sorular olduğunu düşünürüm.

  mesela cevabı 2009 bulalım,

  dizimizin kuralı p(x)=(-93/2)(x-1)(x-2)(x-3)(x-4) + 5^x olsun
  bu durumda tıpkı dizide verildiği gibi
  p(1)=0+5=5
  p(2)=0+25=25
  p(3)=0+125=125
  p(4)=0+625=625
  p(5)=(-93/2)*24+3125=-1116+3125=2009

  yani bu bir dizi sorusu ise sonsuz sayıda cevaptan biri de 2009 dur.

  yok eğer bu bir dizi sorusu değil önceki yorum yaptığım soruda da belirttiğim gibi bir 1=5 eşitliğini veren işlem sorusu ise bunun önce ne koşullarda sağlandığının açıklanması lazım ki bu daha da saçma bir soru olacaktır ki zaten böyle bir işlemde
  1=5 verildiğinde 5=1 diyebilmemiz için bu verilen işlemin değişme, birebirlik vb. özelliklerinin olması gerekir, öyle bi durum olduğunda incelemek daha doğru olacaktır.

  1. Yuckfou nun cevabı dizi sorularinda son noktayı koyan bir cevap olmus :) takdir etmedim değil!! oyuzden yazmak istedim.

   ancak su da bir gercek ki dizi sorulari dunyanin hemen her ulkesinde zeka sorularinda vazgecilmezler arasında. ozellikle ıq testlerinde zekayi sınıflandırmada en cok dizi sorularina basvuruluyor.mensa gibi ıq puanina gore uyelik kabul eden olusumlarda bile en zor sorular dizi sorularında olusuyor. ozellikle sekilli dizi sorulari. gelistirilmis ust sınır ıq testlerinde ise bu dizi sorulari cok iyi hazırlanıyor ve cozumleri de ayırdedici oluyor..

   dizi sorularını ben de aynı nedenlerle sevmesem de, iyi hazırlanmıs dizi sorularının onemli ve cozumlerinin de ıq de ayırdedici oldugunu dusunuyorum….

   bu soruya gelince: bu soru bir dizi sorusu değil . diziden bahsetmiyor. soruda bir acıklama yok. yani en azından ” asagidaki esitliklerde belli bir kurala uyulmustur, ya da esitliklerin her iki tarafına belirli ifadeler gizlenmistir vb aciklamalar olmayınca yukardaki arkadas da kesinlikle hakli duruma dusmus oluyor. cevap her hangi bir sayı olabilir. 3125 olabilecegi gibi..ama hakli olmasi bunun dizi sorusu olmasından değil, olmamasından kaynaklanıyor…cunku dizi sorularında ardısık terimlerin birbirleriyle bir sekilde iliskisi var. yukarda yazılan fonksiyonda ise sadece fonksiyon var, terimler arası iliski yok aslında…

   gene de guzel bir ornek vermis yuckfou…

  1. 1=5 => 5=1 diyebilmek için “=” işleminin geçişlilik , değişme … gibi özelliklerinin olması gerekir, eğer “=” işlemini bir değer açısından bildiğimiz günlük hayatımızdaki eşitlik olarak yani “5 elma = 10 lira” gibi nicelik olarak alıyosan 5=1 in mantığı nedir ?

   kısaca “mantıklı düşünelim lütfen…” :)

 2. Arkadaşlar burdaki mantık 5 in üsleri şeklinde. bir düşünelim hiç 1 eşit 5 olurmu burda cevap 3125 dir.1 in 5 e eşit olması için bir takım özellikler verilmesi lazım bu soruda böyle bir şey belirtilmemiştir bu yüzden cevap 3125

Bir cevap yazın