42 thoughts on “Yumurta

  1. Kabukları ihmal edemezsin, kesin vitamini kabuğundadır.

   hem belki kabuklu bi yumurta değil, belki havyar yiyor. artık 50gr şişmanlar havyarsa, devekuşu yumurtası da olabilir tanesi 20-30 tavuk yumurtası ediyomuş.

   kısaca magazin bir soru kimse saygı duymuyo ama herkes ilgileniyo. cevabı da soranın insafına kalmış, artık hanginizin cevabını seçerse hakkınıza razı olacaksınız. ya da bundan sonra tövbe edeceksiniz bu tür sorulara cevap vermeye…

  2. Bir günde 2000 adet yumarta alıyor ve yiyor. burda bi kelime oyunu var ve ordaki adam kaç kilo alır anlamı adamın alacağı fiziki kilosu değil bence 2000 adet olan yumurtanın kilosudur. :) saygılar

 1. Mantıksız. bir adamın günde 2000 yumurta yemesi pek olası değil. belki soruda bir kelime oyunu vardır ama anlayamadım. bir yumurta yediğinde kaç kilo alıyorsa onun 2000 katını alır :)

   1. Gereksiz protein yağa dönüşür ya da atılır. Ve ayrıca sırf protein yoktur, içindeki yağ ile kilo alabilir. Ve ayrıca vücut çok hızlı bir şekilde mideye gelen yumurtayı öğütmez yağa dönüştürür . Eğer 2000 günde her gün bir kere yerse veya günde 3 defa yerse yumurta yağa dönüşmez ama hemencecik yerse vücut yağa dönüştürür. Ve ayrıca protein ağırlık yapabilir. Çünkü tartılar yağ tabakasını ölçmüyor, proteinin verdiği ağırlığı ölçebilir. Gerçekten cevap bu ise soru hatalı.

  1. öyle deme zeka bilmecesi kavramına yeni bir boyut getirmiş bir arkadaşımızla ve onun parlaklıktan göz kamaştıran bir zekanın ürünü sorusuyla karşı karşıyasın, bulamıyosan eksikliği kendinde ara soru zeka sorularının temel taşı tpkı arkadaşımızın diğer parlak soruları gibi…

     1. Ben mail yazmayı daha çok seviyorum. Burada yazan mailine bir göz atsan iyi olur.

     2. Seviyesizliğin lüzumu yok, karşında asker arkadaşın da yok.
      kimin söylediğini değil ne söylediğini dinlemeyi hayatına rehber edinirsen daha başarılı olursun.

     1. Evet evet bende mail yazmayı çok severim :p :d
      diğer mail adresini versen de oradan mail yazsak =)=))

     2. Burada amacımız “zeka soruları”, bunun dışına sapmamak lazım, bunun içinde kalan herşeyi de buradan yazabiliyoruz zaten

  1. Arkadaşın seni fena halde kandırmış.
   yumurta kilo aldırmıyo olsaydı sibel can diyetlerinde karpuzun yerini yumurta alırdı :)

   şaka bi yana ortalama bir yumurta (bildiğimiz tavuk yumurtası) 80 kalori falan olması lazım yani bir günde 30-40 yumurta yerseniz günlük enerji ihtiyacınızı tamamlamış olursunuz. tüketimine göre düşük kalorili olduğunu varsayabiliriz(3 yumurta yediğinizde öğünü tamamlayıp nispeten az bir kalori almış olursunuz) ama kilo aldırmadığını söylemek yanlış olur.
   —————
   2. bir nokta da sorunun olayın sonrasında kaç kilo aldığını sorması , maddenin korunumuna göre toplam yediğinizin ağırlığı kadar ağırlığınızın arttığını varsayabliriz. daha işlemin kilo alma, yağa dönüşme sindirilme safhalarını görmemişizdir. zaten göremeden de o aldığımız kilolarla ölür çürüyerek belli bir süre sonra tüm kilomuzu kaybederiz :)
   ———
   eskiden hatırladığım hep büyüklerimizin çok yumurta yemenin zararlı olduğunu söyledikleriydi, ya ne kadar zararlı olabilirki gibi düşünmüştüm yanlış hatırlamıyosam çinde birisi iddia üzerine 100 yumurta yemişti ve ölmüştü (sadece 3. sayfa haberi gibi bişeydi emin değilim) , daha fazlası insan sınırlarını zorluyo demekki.

   1. Bu arada karpuz da kilo aldırır ama bir insan günlük kalori ihtiyacı kadar kalori içeren karpuz tüketemeyeceği için karpuz kilo aldırmaz sayılabilir tıpkı domates,biber, salatalık vb gibi

    manav reyonumuz hizmetinizdedir.

     1. Sonuna kadar haklı olanlar olduğunu düşünüyorum.çünkü onu gıcık etmeyi çoook seviyorum…

 2. Arkadaş ben doktorum resmi bilgi veriyorum:yediğiniz her şey kilo yapar su dahil..önemli olan bunların ne kadarını ne şekilde verdiğiniz…protein kilo yapmaz diye bir şey yok vücudunuzun yüzde 90ı zaten protein yapıda..ha extradan protein alırsan ya yağa yada proteine döner depo edilir kilo yapar..aldığın kaloriden fazlasını yakarsan bi süre sonra kasın kemiğin her seyin de yıkılır..
  üzülerek söylüyorum ki bu soru bilimsel olarak tamamen yanlıştır..

 3. Maddenin korunumu kanununa göre teorik olarak (ki zaten bir günde 2000 (varsayımım ilk akla gelen tavuk üzerine) yumurta yemekten bahsediyorsak bu soru teoride düşünülmeli – pratik ile bağdaşmaz) 1 anda yediğimizi düşünürsek alınan kilo yumurtaların kilosu kadardır. Maddenin enerjiye dönüşüm kanununa ise canlılar en büyük örnektir. Madde enerjiye dönüşürken kütle/ağırlık olarak değil de cal/Joule yani enerji olarak ele alınması gerektiğinden aynı miktar enerji için farklı miktar kilo harcanabilir. Bu kilo da gıdaların ihtiva ettiği kaloriye göre değişir. Biz her “x” süresinde 100 kalori enerji harcadığımız üzerine bir örnekte “a” gıdası için 100 gr, “b” gıdası için 200 gr tüketiriz. Buna göre kilo dengemiz değişir. Hamur işi ve yağlı yiyeceklerin az miktarlarında sebze ve meyvelere oranla daha fazla kalori olduğundan bu tür gıdaları tüketmemiz daha zordur ve fazlası vücutta depolanır.

  Yani zayıflamak için hem düşük kalorili yiyecek yemek hem de fazla enerji (spor yapmak) harcamak gerekir.

Bir cevap yazın