Reklam Alanı

Yol Ayrımı

Bu soru 27 Aralık 2011 tarihinde DisHekimi2542 tarafından gönderildi

Bir yolda gidiyorsunuz ve yol ilerde ikiye ayrılıyor.Bu yollardan biri sizin gitmek istediğiniz doğru olan yol, fakat hangi yol bilmiyorsunuz.Yolun kesişim yerinde iki kişi var ve bu kişilerden biri sürekli yalanları söylerken diğeri sürekli doğruları söylüyor ve bu kişilerden hangisinin doğruyu hangisinin yanlışı söylediğini bilmiyorsunuz.

Sadece 1 soru sorma hakkınız var.Doğru yolu bulmanız için acaba kime ne sorardınız?

Facebook'ta Paylaş

16 votes, average: 3,75 out of 516 votes, average: 3,75 out of 516 votes, average: 3,75 out of 516 votes, average: 3,75 out of 516 votes, average: 3,75 out of 5 (16 Üye oyladı, Ortalama puan: 3,75)
Bu soruya puan verebilmek için üye olmalısınız.
Loading...

Etiketler: , , , , , , ,


“Yol Ayrımı” için 72 Yorum

 1. Barisch1907 dedi ki:

  1. kişiye sorardım : “2. kişiye sorsam yolun sağından git derse sence doğru yolu bulabilirmiyim?” cevabı hayır olacaktır. yol soldur.

 2. AYNaLaR48 dedi ki:

  Kişi farketmez sorucağım soru ” eğer doğru yol ne tarafta diye sorsaydım yanındaki kişi ne derdi diye sorardım .

 3. xxray dedi ki:

  Bu kişi doğru yolu asla bulamıyacaktır doğru yol sağda olabilir ama ilk yalancı kişeye sormamızlazım

 4. karakan dedi ki:

  Daha doğrusu 1. kişiye şöyle sormak lazım: “diğer kişiye doğru yol hangisi diye sorsam nereyi gösterir”
  verilecek cevap ne olursa olsun, gösterilen yönün tersi doğru yoldur.

 5. tanilab69 dedi ki:

  Mantıklı bir taraf bulamadım.

 6. -selly- dedi ki:

  Herhangi birine sorardı ‘ arkadaşın hangi yolu söylerdi ‘ diye

  diyelimki bunu doğru söyleyen adama sordu ozaman adam yalan söyleyenin cevabını verecekti bizim adam aldığı cevabın tam tersine gidicekti

  diyelimki yalancı adama sordu ozaman yalancı doğru söyleyen adamın cevabının tersini söyliyecekti ve bizim adam yine cevabın tersine gidicekti iki durumda birbirine eşit.

 7. yeneseka dedi ki:

  Herhangi birisine ” arkadaşına sorsam hangi yolun bana doğru olduğunu söyler” sorusunu sorardım. alınacak cevap herzaman yanlış yola çıkar. bu yüzden söylenen yola değil diğer yola sapardım.

 8. sahinarda444 dedi ki:

  Arkadaşlar cevap biraz size garip gelebilir ancak çok çeşitli cevaplar var. örneğin ordaki 2 kişiden birine sen insan mısın dedigimizde yalan söyleyen kişi hayır diyecektir. eğer doğru söyleyen insana sorarsak o evet diyecektir. bu düşünceyle çok çesitli cevaplar çıkabilir.

  • serginho dedi ki:

   Kardeşim soruyu iyi oku sorunun tek cevabı:

   barisch1907
   1. kişiye sorardım : ?2. kişiye sorsam yolun sağından git derse sence doğru yolu bulabilirmiyim?? cevabı hayır olacaktır. yol soldur.

   dediği cevaptır çünkü soruda dediği gibi yalan söyleyen adam yanlış yolda da duruyor olabilir o yalan söylüyor diye diğerinin durduğu yoldan gidemezsin tek cvp yukarıdakinin dediğidir…

  • bsrk22 dedi ki:

   Bu soruyu sorarsak hakkımız bitecek ve yolu bulamamış olacağız..

 9. sahinarda444 dedi ki:

  Yani evet diyenin yolundan gideceğiz. yalan söyleyen kişiye sorarsakta karşı taraftaki kişinin yolundan gideceğiz

 10. rammstein dedi ki:

  Içinizden erkek olmayan bana yolu söyleyebilir mi? diye sorardım boylece yalan söyleyen hemen atılıp yanlış cevabı verecek ve bende tam tersi yola gideceğim.

 11. EfezZz dedi ki:

  Hayır,çünkü 1. kişiye öyle soru sorarsan onun doğru yada yanlış söylediğini bilemezsin o hayır derse yalan söylüyor olabilir.

 12. kubi dedi ki:

  2 çarpı 2 nın cevabını veren dogru yolda onumden yurusun diye sorarsam sureklı dogru cevabı veren 4 dıyecek bunuda ben bıldıgım ıcın dogru olanı bılecegım sureklı yalan soyleyen 4 dıyemez mantıklı bence…..:)

 13. ssaammeett dedi ki:

  Sen bana yalan söylesen doğru yol hangisi derdin? diye sorarım. doğru söyleyen zaten ters yolu gösterecek. yalan söyleyende ters yolu gösterecektir.

 14. xaer dedi ki:

  Aslında bu soruya çok uzun bir cevap yazmıştım ama aklıma bir mantık hatası geldi.doğru söyleyen her zaman doğru söyler.tamam ama burada bir yalan söyleyen denmiş bir de yanlış söyleyen denmiş.arada uçurum var.yalan söyleyen her türlü ibneliği yapıp gene sonuç olarak bizi kandırabilir.o yanlış olarak değiştirilmeli.

 15. bykral dedi ki:

  Cevap acayip kolay kendi yolunu göstermelerini istersin doğrucu doğru söylediğine göre doğru yönü göstermek zorunda yine yalancıda yalan olması için kendinin kini değil doğru olan yolu göstermek zorunda

  • chetto dedi ki:

   nasıl kendi yolunu? Adamın gitmek istedigi yolumu yani ? Bu durumda her ikisi de farkli yerleri gösterir. Doğru olan doğru söylediginden, yalan söyleyen de yalandan dolayı diğeri yolu gösterir.

   Eğer kastettigin suysa; “Herkes kendi yolunu göstersin diye” Bu durumda doğru söyleyen, kendi yolunu gösterir. Yalan söyleyen de doğununkini gösterir, de, bu demek değildirki gösterdikleri yok senin gitmen gereken yol. Sen hangi yoldan gitmen gerektigini sormadın ki, Sadece onlara kendi yollarını göstermek istedin, bu şekilde de yalancıyı buldun, ve 1 soru sorma hakkın bitti :)

 16. idrisreis dedi ki:

  Diyelimki gidiceğim yol üzerinde bi köy var..adı da ‘ yoksa siz bizim çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdanmısınız’ yalancıya sorarım bu köye hangi yoldan gideriz diye onun sölediğinin tam tersi yoldan giderim…

 17. pan pan seda dedi ki:

  Bence ben olsaydım ikisinede derdimki yalan söyleyene de doğru söyleyenede bir miktar para vericem ama yalancının kim olduğunu öğrenirsem.

 18. firstlieutenant dedi ki:

  Herhangi birine şu soruyu sorardım.” acaba diğer adama sorsam bana hangi yolun doğru olduğunu söylerdi?” söylenen yolun diğeri çıkış yoludur. mantığı ise şöyledir. diyelim ki soruyu sorduğumuz kişi yalancı olsun. yalancı kişi diğer adamın doğru söyleyeceğini bildiği için, vereceği cevap olarak yanlış yolu gösterecektir. biz de diğer yola giderek doğru yolu bulmuş olacağız. diyelim ki sorduğumuz kişi doğru söyleyen adam. doğru söyleyen adam diğerinin yalancı olduğunu bildiği için onun yanlış göstereceği yolu işaret edecektir. biz yine diğer yolu seçerek doğru yolu bulmuş olacağız. teşekkürler…:))

  • chetto dedi ki:

   Çatal şeklinde bir yoldasın, A ve B yönü, iki farklı yön. iki adam var, birinin adı domdom (doğrucu), diğerinin adı yokyok (yalancı),. Senin örnegine göre gidelim: Dgoru yol da B yolu diyelim,

   yokyok a sorduk: acaba diger adama sorsam bana hangi yolun doğru olduğunu söylerdi ? Yokyok yalan söyleyecegi için, B yerine A der.

   Biz de tersine gideriz dedin. Nereden bildin yokyok un yalancı olduğunu ? :) Belki o domdom ve sana doğru söyledi ?

   Burayı geçtik:
   Diyelim ki domdom a sorduk: acaba diger adama sorsam bana hangi yolun doğru olduğunu söylerdi? Domdom doğru söyledigi için ve yokyok un yalancı olduğunu bildigi için A der.

   Bu durumda iki soru sormuş olursun. Ayrıca, doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu anlamadıgın bir yönü, yani A yı bulmuş olursun. Her ikisi de A demiştir. Fakat kim yalan söylemiş kim doğru ? Bilemeyince de yönünü bulamamış olursun…

 19. feritbey dedi ki:

  Herhangi birisine şunu sorardım : diğer arkadaşa sorsam doğru yol olarak bana hangisini gösterir. ve bu aldığım cevabın tam tersi olan yola giderdim…

 20. Muhibbi dedi ki:

  Yalan söylemek için doğruyu bilmek gerekir..

  şimdi aklımızda bir ” y ” harfi hayal edelim. bu ” y ” harfinin altında bulunan çıkıntı geldiğimiz yol. ve biz bu yola ” a ” diyelim. ” y ” harfinin diğer iki çatalındaki yollara ise ” x ” ve ” z ” diyelim. varmak istediğimiz noktaya da ” b ” diyelim.

  şimdi işin can alıcı noktası. eğer 3 yolun kesişiminde duran iki kişiye bakıp da ” ben b noktasından, a noktasına gidiyordum. kayboldum. hangi yol a noktasına gidiyor ” diye sorar isek.

  doğru söyleyen size : ” y ” harfinin altındaki çıkıntıyı gösterir. yani a noktasını.

  yalan söyleyen ise : sizin başta ” b ” noktasından geldiğinizi bildiği için. ” b ” noktasına gitmeyen yolu göstererek. size ” a ” noktasına ulaşmayasınız diye yalan söyler.

  ve siz sorduğunuz soru itibariyle ” a ” noktasını gösterenin doğru söylediğini anlar , diğer yalancı kişinin ise gösterdiği ” x ” veya ” z ” yolunun aksi yönüne gidip ” b ” noktasına ulaşırsınız.

  yani felsefe : yalan söyleyerek yalancının kim olduğunu bul :)

 21. maile dedi ki:

  Ikisinede bişey sormadan 1 yolu seçerim yol doğruysa yalancı yanıltıcı şeyler söyler ama doğru söyleyen ise bir şey demez bunun sayesinde anlarım

 22. _l0_ol_ dedi ki:

  Yanlız doğru söyleyen kişide yalan söyleyen kişide iki yolun tam birleşiminde duruyorlarmış..yani doğruyu söyleyen doğru yolda yalan söyleyen yanlış yolda diye bir şey yok… rammstein’in dediğide ilk baş mantklı geldi fakat ya ikiside erkek ise :)) bnce çok daha zekice bi çözümü var bn daha henüz bulamadm düşünüyorum :)

 23. l3g3nd dedi ki:

  Herhangi birisine arkadaşına göre doğru yol hangisi diye sorardım. eğer doğru söyleyene sormuş olursam arkadaşı sürekli yalan söylediği için doğruyu söyleyen kişi yanlış yönü göstericekti. eğer sorumu yalan söyleyen kişiye sormuş olsaydım arkadaşı doğruyu söyleyen birisi fakat kendisi daima yalan söylediği için o kişide yanlış yönü göstericekti. yani ben sorumu kime sorarsam soruyum ( hangisinin doğru hangisinin yalan söylediğini bilmiyoruz ) 2 side yanlış yönü gösterirdi. bu durumda gitmek istediğim yön, onların göstermediği yön olucaktır.

 24. l3g3nd dedi ki:

  Herhangi birisine arkadaşına göre doğru yol hangisi diye sorardım. eğer doğru söyleyene sormuş olursam arkadaşı sürekli yalan söylediği için doğruyu söyleyen kişi yanlış yönü göstericekti. eğer sorumu yalan söyleyen kişiye sormuş olsaydım arkadaşı doğruyu söyleyen birisi fakat kendisi daima yalan söylediği için o kişide yanlış yönü göstericekti. yani ben sorumu kime sorarsam soruyum ( hangisinin doğru hangisinin yalan söylediğini bilmiyoruz ) ikiside yanlış yönü gösterirdi. bu durumda gitmek istediğim yön, onların göstermediği yön olur

 25. asya_tenyasi dedi ki:

  soracağımız soru: ‘eğer yanındakine doğru olan yol hangisi diye sorsaydım bana ne cevap verirdi’

  doğrucuya sormuş isek; doğrucu yanındakinin yalancı olduğu için yanlış yolu göstereceğini söylerdi.

  yalancıya sormuş isek; yalancı yanındakinin doğrucu olduğunu bildiği için doğru yolu söyleyeceğini bilirdi fakat kendisi de yalancı olduğu için bize ‘yanımdaki sana şu(yanlış) yolu gösterirdi’ derdi.

  bu durumda 2si de bize yanlış yolu göstereceğinden diğer yoldan giderdik.

 26. skiderman dedi ki:

  Herhangi birisine arkadaşına göre doğru yol hangisi diye sorardım. eğer soruyu doğruları söyleyen kişiye sormuş olsaydım arkadaşı yalan söyleyen birisi olduğu için yanlış yönü gösterirdi. eğer soruyu yalan söyleyen kişiye sormuş olsaydım arkadaşı doğruyu söyleyen birisi fakat kendi yalan söylediği için oda yanlış yönü gösterirdi. ben sorumu kime sorarsam soruyum onlar aynı yönü gösterirdi ve benim gitmek istediğim yön onların göstermediği yön olurdu.

 27. innocent dedi ki:

  Doğru cevap ne peki???

 28. ucanteneke dedi ki:

  Soru: diğer arkadaşa sorsam bana doğru yol olarak hangi yolu gösterir.

  bu soruyu sorduğunuzda her iki kişide yanlış yolu gösterecektir çünkü sorduğunuz kişi doğrucuysa diğer arkadaşın yalan söyliyeceğini bildiği için yanlış yolu gösterir sorduğunuz kişi yalancı ise diğer arkadaşının söyleyeceği yolu ters istikametini söyleyeceğinden oda yanlış göstermiş olur

 29. Levant dedi ki:

  öncelikle yalancı yanlış yolun önünde olacak diye bir kural yok; o zaman ilk adama sağ eli ile doğru yolu göstermesini isterim adam doğrucuysa sorun yok yalancı ise muhtemelen sol elini kullanıp bir yol gösterecek bende elinden yalancı olduğunu analyıp tam aksi yola giderim. bence

 30. NurNur dedi ki:

  Icinizden yolu bilen bana anlatabilirmi diye sorardim. yalanci olan bilmedigini söyler dogrulari söyleyen yolu tarif ederdi.

 31. _Aykan_ dedi ki:

  Doğru yol soldaki diye düşünelim istediğime “eğer diğerine sorsam bana hangi yolu gösterirdi?” diye sorardım doğrucu olana sorduysam (hangisinin doğrucu olduğunu bilmiyoruz) bana (diğeri yalancı olduğu için) sağ derdi yalancıya sorduysam doğrucu sol diyeceği için sağ derdi bu yüzden bu soruyu sorup onların dediğinin tersi yöne gitmeliyiz

 32. KURSAT EKINCI dedi ki:

  Arkadaşına göre (diğer kişiye göre) hangisi doğru yol diye sorarım. yalan söyleyen yanlış yolu, doğru söyleyen de yanlış yolu gösterir

 33. kozan01 dedi ki:

  Herhangi birisine şu soruyu sorardım.

  ” diğer arkadaşına sorsaydım hangi yolu gösterirdi”

  sorduğum kişi hangi yolu gösteriyorsa ben diğerine giderdim.

  çünkü a) sorduğum kişi doğruyu söyleyense diğeri yalancı olandır ve yalancı yanlış yolu gösterecekti.

  a) sorduğum kişi yalancı ise diğeri doğru yolu gösterirdi ama yalancı onun doğru yolu yerine bana yanlış yolu söylerdi.

  bu durumda hangisine sorsam farketmez ikiside yanlış yolu gösterecekti. bende diğer yolu kullanırdım

 34. ozgurulas dedi ki:

  Iki kisiden birisine soyle bir soru sorsak”acaba arkadaşına sorsam bana doğru yol olarak hangisini gösterirdi” bu sorunun cevabinin tersini tercih etmeliyiz.misal yalancıya sormuş olalım doğru cunun size doğru yolu göstermesini engelleyecek sekilde yanlış yolu tarif edecektir.simdi tersini düşünelim. doğru cu ya sormuş olalım size yalancının söylediğini aynen iletecektir yani yanlış yolu gösterecektir. her hâlukarda verilen cevabın tersi doğru yolu gösterir.matematikdeki pozitif çarpı negatif eşittir negatif yada negatif çarpı pozitif eşittir negatif gibi. inşallah anlatabilmisimdir dilimin döndüğü kadar.tesekkurler….

 35. sybell dedi ki:

  Selam, içinden herhangi birisine sence diğer kişi hangi yolu gösterirdi diye sorup alınan cevabın tersi yolu tercih etmeliyiz;)

 36. pscho031 dedi ki:

  Iki kişininde erkek olduğu belli değil yalancı olan bayansa sorun olur. bence içinizden insan olmayan diye sorarsak mantıklı olur. :)

 37. gkhnclk dedi ki:

  Ben olsam şöyle sorardım; sağ (bu solda olabilir) elinizle bana gideceğim doğru yolu gösterebilirmisiniz?
  yalancı sol eliyle yanlış yolu gösterirdi bende doğru yolu bulurdum heralde…

 38. -fem-fatih dedi ki:

  Herhangi birisine arkadaşına sorsam bana hangi yoldan gitmem gerektiğini söyler(gitmek istediğim yolu söylerim).hangisini söylerse diğer yoldan giderim :)

 39. karakas dedi ki:

  Herhangi birine sorarız : diğerine sorsam hangi yolu gösterir diye.
  ve söylenilen cevabın diğerine gideriz. doğru yolu bulmuş oluruz. çünkü doğru söyleyen diğeri yalan söyleyeceği için yanlış yolu bize söyleyecektir. yalan söyleyene sormuşsak da, o da doğru söyleyenin söyleyeceği yolu bize yanlış söyleyeceği için her türlü bize verilen cevap yanlış cevap olacaktır. söylenilenin tersini yaparsak doğru yolu buluruz :)

 40. coskun28 dedi ki:

  Doğru yola x diyelim. iki kişiden herhangi birine(kim rastgelirse) şu soruyu sorarım.”burada diğer kişi olsaydı x yolunu hangi tarafa gösterirdi?”
  bu durumda sorduğum kişi yalacı ise yalan konuşacağından y yolunu gösterirdi. eğer doğrucu kişi ise diğer kişinin yalan konuşacağını bildiğinden yine y yi gösterecektir. yani ne olursa olsun hangisi olursa olsun söylenilen yolun tam tersine gitmek gerekir.

 41. smoyn dedi ki:

  Aklıma binbir türlü şey geldi ama hiç biri olmuyor çok mantık işteyen bi soru

 42. eduarda07 dedi ki:

  Icinizden yalanci olan bana yolu soyleyebilir mi diye sorarim.dogru soyleyen kisi yalanci olmadigi icin susacaktir.aldigim cevabin tersi istikamette giderim olay biter.

 43. uzaya dedi ki:

  ´´arkadaşına ´bunlardan hangisi doğru yol ?´diye sorsam hangi cevabı verirdi ?´´diye sorarım.ikisi de yanlış yolu göstecektir.öbür yol doğru yoldur.

  • chetto dedi ki:

   doğru cevap olabilir. Fakat soruyu soran öyle bir sormuş ki. Aslında soru değişik. 1 soru sorma hakkı var demiş. Kime 1 soru, bir tanesine 1 mi, ikisine 1 mi. ikisine de 1 olursa 2 soru olur. 1 değil.

   Ya da bir soru soruyorsunuz ve her ikisi de cevap veriyor ise , bu durumda da iki soru sorulmuş sayılır.

   Fakat en doğru cevap uzayanın cevabı:

   ikisine isim verelim:
   yok yok = yalancı olan.
   domdom = doğru söyleyen.

   Bu yollardan hangisi benim gitmem gereken yol desem arkadaşın ne cevap verir?…diye bir soru sormuş olsak. Cevabı bulmamız için bu soruyu her iki kişiye de sormamız gerek, ki o zaman soru 1 degil 2 adet olur…

   Diyelim ki her ikisine de sorduk, ya da ortaya bir soru sorduk, ikisi de cevap versin:

   arkadaşına bunlardan hangisi doğru yol diye sorsam, hangi cevabı verir?

   Bu durumda yokyok (yalancı) yalan söyledigi için yanlış yolu gösterir. Domdom (doğrucu) da doğru söyledigi ve yokyok un yalan söyleyerek karşı tarafı gösterecegini bildigi için onun yalan söyledigi yolu gösterir…

   Biz de bu ikisinin gösterdikleri yolun tam tersine gideriz Ki en doğru cevap budur. Fakat bu cevap 1 soru ile degil, 2 soru ile bulunur !

 44. dahicocukburda dedi ki:

  Arkadaslar cevabı cok basit hangi adama sorarsanız sorun cevap cıkıyor.adamlara soracağınız soru’arkadaşın olsa hangi yolu tercih ederdi?’sorusu olur.eğer doğru söyleyen adama sorarsanız doğru yolu gösterirdi fakat arkadaşının yalan söyleyeceğini bildiği için yanlış yolu gösterirdi.eğer yalan söyleyen adama sorsaydınız
  arkadasının dogru yolu gösterecegini bilirdi fakat yalan söyleyerek yanlıs yolu gösterirdi.böylece söyledikleri yolun tersine gideceksiniz.

 45. atahan dedi ki:

  Bir kere soru yanlış çünkü gitmemiz gereken şey yol değıl bir yer olması lazım ordaki adamlara yol sorarsak herhangi bir yol buluruz ama gitmemiz gereken yolun orda oldugunu bilemeyiz anlamadıysanız biraz düşünün yav

 46. ugurlu37 dedi ki:

  Çok basit arkadaşlar öyle çapraz sorgulara gerek yok. Yol ayrımına geldiğinde ikisinden birine farketmez şu tek soruyu sormak gerekir.
  Gitmemem gereken yol hangisi?
  yalancıysa tam tersi yolu gosterir doğrucuysa doğru yolu gösterir
  Nasıl ?

 47. egulden dedi ki:

  yanlis yol bu mu?

 48. firatcelikkol dedi ki:

  uzatmasak “bugün ayın kaçı” deyip direk kim yalancı bulamazmıyız acaba??

 49. pratikzeka dedi ki:

  Herhangi birine Yanlış yol hangisi diye sorarız ? Yalan söyleyen yanlış yolu göstereceği için doğru yolu bulmuş oluruz. Doğru söyleyene sormuş olursak bize yanlış yolu göstereceğinden diğer yolu bulmuş oluruz.işte bu kadar.

 50. penche dedi ki:

  kime soracağımız farketmez diğerinin yerinde olsam hangi yoldan gitmemi önerirdin deyip tersine gideceğiz.

Cevap yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.