Yaşlı Adam

Dev alışveriş merkezinin inşaat şantiyesinde öğle paydosu.Tüm işçiler yemeklerini yerken; iri yapılı, güçlü genç işçilerden biri, ortalıkta herkesi yenebileceğini söyleyip böbürlenerek dolaşıyordu.Hatta daha da ileri giderek yaşça hayli büyük olan işçilerden biriylede durmadan dalga geçiyordu.En sonunda yaşlı adamın canına tak etti ve gence şöyle dedi: Pekala,seninle haftalık maaşıma iddiaya giriyorum.Şu karşıdaki ek binaya el arabasıyla öyle bir şey götüreceğim ki sen onu el arabasıyla geri getiremeyeceksin.Var mısın? Genç işçi hiç düşünmeden”Tamam babalık.”dedi.”Sen kiminle dans ettiğini hala bilmiyorsun ama…” diye de ekledi şuh kahkahası eşliğinde.Yaşlı adam yavaşça yerinden kalktı, gidip el arabasını getirdi ve genç adama dönerek bir şey söyledi.Bu söz üzerine birden kendini beğenmiş gencin rengi attı, iddiayı kaybetmenin hırs ve moral bozukluğu ile hemen orayı terk etti.

Acaba yaşlı adam gence ne söyledi?

Author: eGe999

56 thoughts on “Yaşlı Adam

 1. Zeka soruları farklı düşünmeyide sağlar peki adam ıslak beton götürmüşşe ve beton donmuşsa nasıl geri getirebilirki
  evet murat93 doğru diyor fakat zeke sorularını bence tek cevabı yoktur çünkü zeka sabit ve durağan değildir geniş düşünmeyide ister.

  1. genel cevaplara katılmakla birlikte ahmet21 arkadaşın sorusuna soruyla yanıt vereyim ahmet kardeş kuru betonun ıslak betondan ağır oldugunu nereden çıkarıyorsun düz mantıkla içindeki su kuruma veya başka deyişle buharlaşma oluyorsa kurumak bu agırlaştırmak yerine hafiflemesine yol açmazmı betonun.

   1. Önemli olan betonun ağırlığı değil ki. Önemli olan o adam ıslak betonu oraya götürdüğünde betonun donmuş olacağı. Yani artık ortada ıslak beton olmayacak. Bu durumda diğer eleman da ıslak beton getiremeyecek.

 2. Murat93e katılmıyorum.neyse gelelim sorunun cevabına.yaşlı adam el arabasına sadece bir tuğla koyar. bu tuğlayı taşıyıp ek binadaki kuyuya atacağını söyler.genç adımında geri getirmesi gerektiği için donup kalır:)

 3. Arkadaşlar, soruyu iyi okuyun, diyorki soruda, “yaşlı adam genç adama ne söyledi” sizler diyorsunuz ki, adamı götürdü, adamda kendini geri getiremedi, ve betonu götürdü, geri getiremedi, siz bi eylemin yapıldığı bahsindesiniz. ama soruda ne söylediğini soruyo. bende vereceğim cevabımı ama önce gelelim hemfikir olduğunuz cevabınıza, bakınız diyor ki, yaşlı adam kalktı yavaşça, gidip, el arabasını getirdi, henüz arabayı yeni getiriyo, ama götürdü demiyo soruyo, dolayısı ile hem fikir olduğunuz cevap bu yöne çıkıyo. şimdi benim cevabım, yaşlı adam, genç adamın patronu bence, koca patron gidiyor el arabasını getiriyor, kibirli gence. ve kendini beğenmiş işçisine diyorki, “araba ile kendini götür, ama bir daha gelme” işlerde hep böyledir, patron emir verir, siz yaparsınız, ama işi patron yaptı görülür. biraz kapitalizme girdik ama, birazda ilgisiz olabilir, atraksiyon olsun diye söyledim. ne ise, sonuçta adam işçinin patronu, adamı işten kovar kibirinden dolayı, ve, ve, ve, kibirinden,kendine fazla ama gereksiz güveninden dolayı, 1 haftalık maaşını kaybeder, çünkü işten kovulur. cevap, bu bence

 4. Maaşıma iddaya giriyorum diyoya, el arabasını kendi getirip, işçisi bakıyo, işçisinin yaptığı işi kendi yapıyo, işçiyi kovuyo bu yüzden, onun maaşınıda cebe atıyo… eğer bu saçma cevabım doğruysa, adam gerçekten zekiymiş.

 5. Bir inşaat mühendisi olarak söyliyeyim beton öyle hemen sertleşmez. yere döküleni genç hemen kürekle toplayıp geri atar. kendini getiremez daha mantikli gerçi istese onu da yapar bi iple gitmek istediği yere makara sistemi kurup oturduğu yerden kendini iple geri çeker. çok bilimsel oldu beaaa :)

 6. Ya adam el arabasıyla gidip geliyor zaten nasıl genç olanı getirmiş olabilir bu arada cevap çok basit sandiviç götürüyor sorunun başında tüm işçiler yemeklerini yerken diyor adam sandiviçi yolda yiyor el arasını alıyor herife veriyor git yediğim sandiviçi getir diyor.

 7. Arkadaşlar zekanıza hayranım. yorumlarınızı okudukça ve olayıda kurcaladıkça bazı basit işler geliyor aklıma …. ben kendimi o yaşlı adamın yerine koyup birkaç sefer düşündüm ve sanıyorum ki aynı düşünceyi buldum galiba… o genç uşağa da ne söylediğini duydum…

  bunlar inşaattalar öylemi. büyük bir alışveriş merkezi olduğuna dikkat çektinizmi? büyük her taraf inşaat şantiye beton ,demir vs olabilir.

  günümüzde büyük alışveriş merkezlerini el arabasıyla taşınan harçlarla dökmezler arkadaşlar… sizin tartıştığınız konu biraz saçma geldi donmamış harcı el arabasında taşımak gibi … zaten hazır mikserler var. bilmiyorum siz halen eski anadoluda mı yaşıyorsunuz ama teknoloji gelişti.büyük şantiyeler taşeronlar alır sanırım böyle bir inşaat işini…

  eğer inşaatta yaşlı bir kişi varsa bu kesin bilgili ve tecrübeli bir usta olabilir… usta ise amelelik yapmaya inşaata gelmez.

  ayrıca maaşını ortaya koyacak kadar da zengin olması lazım ki … ortaya koyduğu maaşını kaybetse bile karşıdakinden böyle bir beklentisi bile yok. demekki bu şantiyede sorumlu bir kişi vede iyi bir maaşı var…

  o küstah densize bir akıl sorusu sorup onu herkes içinde küçük düşürecek harika bir planla onunla hırlaşmadan alt etmeyi zaten planlamış…

  el arabasını getiriyor içinde birşey olduğunu bilemiyoruz…
  el arabası zaten boştur öğlen arası çalışılmayacağına göre : gidip iki dakika şu harcı döküp geleyim deme şansıda yok . bu konuyu tartışan arkadaşlar için yazdım.

  gel gelelim o gence ne dediğine :

  düşündüğümüz verileri toplarsak:
  el arabası boş
  gence ders vermek isteyen bir usta
  el arabasını ek binaya götürüyor
  bina büyük veya yüksek

  usta o gencin kulağına diyorki : ben şimdi gidiyorum bu boş el arabasını ek binadan aşşağı atıp yemeğe gideceğim. yemekten sonra geldiğimde arabamı aynı şekilde geri isterim.” dedi var sayıyorum..

  başka çözüm önerisi olan varsa söylesin herkesin olaya bakış açısı farklıdır…

  ben bunu hiç böyle düşünmedim diyeninizde olabilir… belki olay daha farklıdır…

 8. Yalnız adam kendisinin karşıya götürülmesine müsade etmez.yaşlı adam zorla mı koyacak kocaman adamı el arabasına.ayrıca yaşlı adam karşıya bir şey götürmüyor diğer adamın kulağına bir şey söylüyor soruda yaşlı adamın söylediği şeyi soruyor.

 9. Tatar-boy orada diyorki yaşça hayli büyük işçilerden biriyle durmadan dalga geçiyordu.sonunda adamın canına tak etti.bence adam yaşlı bir işçi patron olsa daha önce kovardı canına tak ettirmeye kalmazdı bencede adam kendisini koymuştur el arabasına.

 10. Arkadaslar katı hersey geri getirilebilir el arabasınız içinde su vardır getirmiştir gencede suyu toplarsın artık yerden diyerek dalgayı vurmussun bu yüzden hep dalga gecen genc dalga gecilince morarmıstır.

Bir cevap yazın