Şubat 2008 Ödüllü Sorusu

Cem ve eşi, kendileri hariç dört evli çiftin daha bulunduğu bir davete gittiler. Davetteki herkes kendi eşi hariç herkesin elini sıkabiliyor. El sıkışmalar bittiğinde, Cem herkese (kendi eşi dahil) kaç kişinin elini sıktığını soruyor. Çok ilginç bir sonuçla karşılaşıyor Cem: Dokuz kişinin her biri farklı sayılar söylüyor Cem’e… Buna göre Cem’in eşi kaç kişinin elini sıkmıştır?

Hazırlayan : Seyit Yalçın

Author: Admin

Bir köy muhtarsız olmaz, bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz, bir harf kâtipsiz olamaz; biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam şu memleket hâkimsiz olur? Risale-i Nur Külliyatı - Sözler / 10. Söz

146 thoughts on “Şubat 2008 Ödüllü Sorusu

 1. Cemin eşi cemde dahil 9 kişinin elini sıkmış..çünkü cem eşininde elini sıkmış davette 4 çift var cem ve eşide gidince 10 kişi oluyorlar …eee cemin eşi kendi elini sıkamyacağına göre 9 oluyooo..ama bu rakam 18 de olabilir eğer cemin eşi 9 kişinin tek ellerini değilde çift elerini sıkarsa olur …ama anlayamadığım bişey varrr diyorki soruda davetteki herkez kendi eşi hariç herkezin elini sıkabiliyor sonrada diyorki cem kendi eşi dahil kaç kiinin elini sıktığını spruyorr diyor …hani davetteki herkez kendi eşi hariç herkezin elini sıkabilyordu ne oldu bence cevap 9
  ama bu soruların gerçek cevaplarını nerden bakıcaz?????

 2. cevap 4.
  0’dan 8’e kadar sayılar söylenmiştir.
  8 diyenin eşi 0 demek zorunda çünkü bşka kimse 0 diyemez.
  benzer şekilde
  7 diyenin eşi 1 demek zorunda.
  6 nın eşi 2,
  5 in eşi 3 ve
  4 ün eşi 4 demek zorunda.
  4 diyen iki kişi olduğundan 4-4 diyen eşler cem çiftidir. dolayısıyla cevap 4 bulunur. güzel soru..

 3. Bnce 8 kişinin elini tutmuştur çünkü davette toplam onlardan başka 4 kişi var 1. çifr ce2. çift şimdi 1. erkeğin elini sıkarsa herinsanda 2 el var 1 eli sıkar öbür elinide sıkar diğer 3 kişinde 2 eli vr onunda elini sıkar hem biri kız biri erkek hepsinde iki el var hesapla toplam 8 el olur

 4. Soru eksik arkadaşım
  –insanlar ya birden fazla el sıkışabilirse
  –önce kim kimin elini sıkıyor ‘partiye gidiyor tanımı eksik bir ifade’
  –herkes el sıkıştımı
  bu şartlar altında 1-8 arası 8 farklı olasılık vardır ama bu maddelerin durumuna göre cevap değişir

 5. Yha burda 8den fazla bulan arkadaşlar ne yapmışlar anlamadım xs davette cem ve eşi haric 4 çift varmış yani toplam 5 çift yani 10 kişi.. kimse kendi elini ve eşinin elini sıkamayacaqına qöre; kimse 8den fazla kişinin elini sıkmış olamaz.
  bnm düşünceme qelince:
  ben de en başta 8 diye düşündüm ama sonra dedim bu kadar kolay soru soramazlar. bu yüzden biraz daha inceledim ve sonucu 4 buldum. çözümü ahmet qökhan (40.yorumu yapmış) qüzel açıklamış. ona katılıyorum. cvp=4

 6. Bence bu sorunun cevabı yok sadece x`tir cevap çünkü bu soru resmen bi açmaz! davet diyor arkadaşlar davette eşi hariç herkezin elini sıktığına göre o davette sadece diğer 4 evli çiftmi var bu davet o dört evli çiftinde katıldığı bi davet herkezin elini sıktıysa sayı belirsiz davette kaç kişi var ne bilim ben :d

 7. Bu soruyla 1,5 saattir uğraşıorum takıntı oldu 3 sayfa harcadım ve kafam ağrımaya başladı sonuç 4 çıkıor olması lazım çok defa denedim hala emin deilim ama bir sonucu varsa bu sorunun: 4 dür.. değilse kendimi intihar edicem..) daha önce bulanlara tebrikler kolay deildi..

 8. Arkadaşlar ben bu sorunun cevabını daha önceden yazmıştım (10. yorum yazan olarak) ama hala tartışma devam ettiği için bir kez daha yazma gereği duydum. Sorudaki eşlerin 0 kez el sıkan yani kimsenin elini sıkmayan kişi ile 8 kez el sıkan kişi bir çift olmalıdır. Aksi halde 8 kez el sıkan 0 kez el sıkan ile de el sıkışmalıdır ki bu mümkün değil. Burdan hareketle
  0 kez – 8 kez 1.çift
  1 kez – 7 kez 2.çift
  2 kez – 6 kez 3.çift
  3 kez – 5 kez 4.çift
  4 kez – 4 kez 5.çift
  olmak zorundadır. Buna göre cem herkesten farklı cevap alması gerektiği için cem 4kez el sıkan kişi olmalıdır. Çünkü onun dışında asla 9 farklı cevap alamaz. Böylece cem’in eşi de 4 kez el sıkışmıştır.
  CEVAP 4 tür.

 9. öncelikle “4” cevabini bulabilen dahileri tebrik ederim.. cözüm ise:
  insanlar:
  0 kisinin elini siktim
  1 kisinin elini siktim
  ……
  8 kisinin elini siktim dediyse … sonuc: 8 kisiyle el sikisan arkadas birtek kendi elini ve “o” kisiyle el sikisan kisinin elini sikmamistir. yani 8 numaranin partneri 0 numaradir. ayni mantikla 7 numaranin partneri 1 numara … 6 ile 2, 5 ile 3 birliktedir..kim kaldi geriye… 4 kaldi.. oda cemin manitasindan baskasi deildir!!!..
  saoluuuuuunn.. alkislamayin yahuuu :)

 10. Arkadaşlar ben çözemedim cvplara bakmak istedim bi kere 9 diyenler bence gerizekalı onun dışında 8 ve 4 cvplarında yoğunlaşma var gerçi tüm cvpları okuamdım ama okudugm kadarıyla böle bi sonuç gördüm yalnz anlamadığım neden 4 yada neden 8 diyosunuz hadi 8 demenizi anlarım ki 8 diyenler geniş düşünemeyenlerdir en basit cevap 8 olduğu için..neden 4? bu cvp olabilir ama mantıklı bir acıklama göremedım yapan varsa yinelesin bende zekasını onaylıyım:p

 11. Bence busoruyagöre tam olarakcevap verilemez.çünki bunlar odayasıraylamı girdiler yoksa karışık vaziyettemi belli değil.ama en mantıklı cevap 8 olur diye düşünüyorum.eşi herkesle tokalaşmıştır.

 12. Hiçkimsenin elini sıkmamıştır. çünkü cemin davettekilerden aldığı cevaplar kesinlikle 0 1 2 3 4 5 6 7 8 dir ve cem hariç bu 9 kişi eder ve bir kişi maximum 8 defa tokalaşır. sayılara bakarsak 0 kez tokalaşan(hiç tokalaşmayan) biri var. demekki cem bu kişinin elini sıkmamıştır. soruda ise diğer şart ” kimse eşinin elini sıkamazdır.” o halde bu kişi doğal olarak cemin kesinlikle tokalaşamayacağı tek kişi olur. o da sevgili karısı:)

 13. Bu sorunun cevabı 2 sonuc verır
  1:cemın esı kendı esınınde elını sıktıysa 9 kısının elını sıkmıs demektır
  2:cemın esı kendı esı harıc 8 kısının elını sıkmıstır
  ama bu soruda bı hata da olabılır cunkı bu cıftlerın cocukları varsa nolucak:):):);)

 14. BURDA CEMİN KAÇ KİŞİYLE EL SIKIŞTIĞI ÖNEMLİ DEĞİL.DİĞERLERİ 0’DAN 8’E KADAR EL SIKIŞMIŞLARDIR.8 KEZ EL SIKIŞANIN EŞİ SIFIR KEZ EL SIKIŞAN OLMALI;ÇÜNKÜ EŞİ SIFIR DEĞİL BAŞKA SAYI OLSA ADAM 8 KİŞİYLE DEĞİL ANCAK 7 KİŞİYLE TOKALAŞABİLİR.YANİ HEM EŞİYLE HEM DE SIFIR OLANLA TOKALAŞMAYINCA 7 KİŞİ KALIR.1KEZ EL SIKIŞANIN EŞİ MAKSİMUM 7 KEZ EL SIKIŞABİLİR.2 KEZ EL SIKIŞANIN EŞİ MAKSİMUM 6 KEZ,3 KEZ EL SIKIŞANIN EŞİ MAKSİMUM 5 KEZ EL SIKIŞMIŞ OLUR.4 KEZ EL SIKIŞANIN EŞİ CEM’DİR.ÇÜNKÜ CEM DIŞINDA 9 FARKLI SONUÇ ANCAK BU HESABA GÖRE ÇIKAR.CEM DE BU ARADA 4 KİŞİYLE EL SIKIŞABİLİR DAHA FAZLA SIKIŞAMAZ.YANİ CEM DE KARISI DA 4’ER KEZ EL SIKIŞMIŞTIR.AKSİNİ İDDİA EDEN VARSA KANITLASIN LÜTFEN.BEN KANITLADIM.

 15. Burda neden 1’den 9’a değil de 0’dan 8’e gidiyor. Ben o kısmı anlamadım. Bana pekala 1’den 9’a da gidebilirmiş gibi geliyor cevaplar. Yani kendi eşi haricinde herkesin elini sıkan kimsenin olmadığını nerden çıkardınız?
  ama cevaplar 1’den 9’a giderse yada 0’dan 8’e düzgün gitmezse o zaman bu çözüm olmaz.

  arkadaşlar arkadaşımız gerekli açıklamayı yaparak cvb nı verdi ve bunu kanıtladı.
  hala niye uğraşıyosunuz. bençok zekiyim falan filan diyeceğinize bi yorumları okuyun isterseniz.

  öncelikle Cem in herkesten farklı cvb ı alabilmesi için muhakkak 0 dan 8 e kadar yanıtların sırası ile gelmiş olması lazım..tek tek harflerle isimlendirirsek..

  0 1 2 3 4 5 6 7 8
  A B D E F G H I J ve C (cem)

  –J nin 8 cevabını verebilmesi için I,H,G,F,E,D,B ve Cem ile toklaşması A ilede evli olması gerekiyor.başka turlu 8 cvb ını verebilmesi mümkün değil.
  A=J evli

  1 2 3 4 5 6 7 8
  B D E F G H I J ve C (cem)
  – I nın 7 cevabını verebilmesi için D,E,F,G,H,J ve Cem ile tokalaşması,B ilede muhakkak evli olması gerekiyor..Çünkü B J ile tokalaştığından 1 tokalaşma hakkını doldurmuştu dolayısıyla I ile tokalaşamaz..
  B=I evli

  2 3 4 5 6 7 8
  D E F G H I J ve C (cem)
  –H ın 6 cvb ını verebilmesi için E,F,G,I,J ve Cem ile tokalaşması,D ilede muhakkak evli olması gerekiyor..zira D daha önce 2 tokalaşma hakkını doldurmuştu H ile tokalaşamaz.
  H=D evli

  3 4 5 6 7 8
  E F G H I J ve C (cem)
  –G nin 5 cvb ını verebilmesi için F,H,I,J ve Cem ile tokalaşması,E ilede muhakkak evli olması gerekiyor..zira E daha önce 3 tokalaşma hakkını doldurmuştu G ile tokalaşamaz.
  E=G evli

  sonuç:

  A ile J evli
  B ile I evli
  D ile H evli
  E ile G evli

  Cem’de F ile evli olmak zorunda..istesede istemesede
  yanı F Cemin eşidir ve toplamda 4 kişi ile tokalaşmıştır.Bu kişiler;G,H,I ve J dir.cinsiyetlerini bilmem oda cemin problemi artık

  40. Ahmet GÖKHAN

 16. Sayın acidrain4214

  sorunun içindeki (davetteki herkes kendi eşi hariç herkesin elini sıkabiliyor)ibaresini atladınız sanırım.bir kişinin 9 cevabını verebilmesi için kendisi haricinde 9 kişi ile yani kendi eşi ilede tokalaşması gerekiyor ki sorunun şartı bunu imkansız kılıyor..yani cem pekala 1 den 9 a kadar cevap alamaz..alabileceği farklı cevaplar 0 dan 8 e kadardır.burada cemin eşi 4 cevabını verendir..
  saygılarımla..

  öncelikle cem in herkesten farklı cvb ı alabilmesi için muhakkak 0 dan 8 e kadar yanıtların sırası ile gelmiş olması lazım..tek tek harflerle isimlendirirsek..

  0 1 2 3 4 5 6 7 8
  a b d e f g h i j ve c (cem)

  ?j nin 8 cevabını verebilmesi için i,h,g,f,e,d,b ve cem ile toklaşması a ilede evli olması gerekiyor.başka turlu 8 cvb ını verebilmesi mümkün değil.
  a=j evli

  1 2 3 4 5 6 7 8
  b d e f g h i j ve c (cem)
  ? i nın 7 cevabını verebilmesi için d,e,f,g,h,j ve cem ile tokalaşması,b ilede muhakkak evli olması gerekiyor..çünkü b j ile tokalaştığından 1 tokalaşma hakkını doldurmuştu dolayısıyla i ile tokalaşamaz..
  b=i evli

  2 3 4 5 6 7 8
  d e f g h i j ve c (cem)
  ?h ın 6 cvb ını verebilmesi için e,f,g,i,j ve cem ile tokalaşması,d ilede muhakkak evli olması gerekiyor..zira d daha önce 2 tokalaşma hakkını doldurmuştu h ile tokalaşamaz.
  h=d evli

  3 4 5 6 7 8
  e f g h i j ve c (cem)
  ?g nin 5 cvb ını verebilmesi için f,h,i,j ve cem ile tokalaşması,e ilede muhakkak evli olması gerekiyor..zira e daha önce 3 tokalaşma hakkını doldurmuştu g ile tokalaşamaz.
  e=g evli

  sonuç:

  a ile j evli
  b ile i evli
  d ile h evli
  e ile g evli

  cem?de f ile evli olmak zorunda..istesede istemesede
  yanı f cemin eşidir ve toplamda 4 kişi ile tokalaşmıştır.bu kişiler;g,h,i ve j dir.cinsiyetlerini bilmem oda cemin problemi artık

  40. ahmet gökhan

 17. 134. acidrain4214

  bu arada hiç kimse kendi eşinin elini sıkamıyorsa ve toplam 10 kişilerse bir kişinin tokalaşabileceği kişi sayısı max. 8 dir.bu ayrıntıyı kaçırmışsınız sanırım.

 18. Cemin eşi cemde dahil 9 kişinin elini sıkmış..çünkü cem eşininde elini sıkmış davette 4 çift var cem ve eşide gidince 10 kişi oluyorlar ?eee cemin eşi kendi elini sıkamyacağına göre 9 oluyooo..ama bu rakam 18 de olabilir eğer cemin eşi 9 kişinin tek ellerini değilde çift elerini sıkarsa olur ?ama anlayamadığım bişey varrr diyorki soruda davetteki herkez kendi eşi hariç herkezin elini sıkabiliyor sonrada diyorki cem kendi eşi dahil kaç kiinin elini sıktığını spruyorr diyor ?hani davetteki herkez kendi eşi hariç herkezin elini sıkabilyordu ne oldu bence cevap 9
  ama bu soruların gerçek cevaplarını nerden bakıcaz?????

  bak canikom kendi eşinede kaç kişini elini sıktığını soruyo

 19. Cevap 4 ..

  0 1 2 3 4 5 6 7 8 .. şimdi 8 tane el sıkan kendi eşinin ve kendisinin sıkamayacağına göre bu kadının elini de sıkmıştır .. o zaman 1 el sıkan başka kimsenin sıkmamıştır .. bu mantıkla devam edince 4 kişini sıktığı anlaşılır ..

 20. Arkadaslar; yahu amma tirmalamissiniz. cevap gayet net bir sekilde cevaplanmis. cevap 4. ınadi birakin. 4-4 kombinasyon haricinde, cem kardesim, 9 farkli cevap alamaz. tavsiyem, diger sorulara kanalize olun.

 21. soruda kesinlikle noksanlık yoktur

  0 1 2 3 4 5 6 7 8 cem’in aldıgı cevaplar

  cemin eşi 8 kişinin elini sıkmış olamaz nedenide toplam kendisi hariç 9 kişi var biri eşi olan cem kaldı 8 birde el sıkmayan kişi kaldı7 yani 8 olamaz
  8 el sıkan kişi kendi eşi hariç herkesin elini sıkmış olmalıdırki 8 el sıkabilsin
  ve bu durumdan çıkan bir anlamda şudur bir kişi 8 el sıkıyorsa kendisi hariç 9 kişi olduguna göre elini sıkmadıgı tek kişi eşidir bu durumda el sıkmayan ve 8 el sıkan kişi evlidir

  geriye kalan ihtimaller 1 2 3 4 5 6 7
  7 el sıkan kişinin elini sıktıgı kesin olan kişile 2 3 4 5 6 8 ve cemdir nedenide 1el sıkan zaten 8 el sıkan ile tokalaştıgından 0 ve 8 evli oldugundan 1 el sıkanla evli olmak zorundadırki elini sıkmamış olsun
  vardıgımız sonuca göre 0 8 evli 1 7 evli 8 ve 7 cem ile tokalaşmış bu durumda cemin eşi olamazlar ve cemde 0 ,1 diyen ve kendi eşiylede tokalaşamıyacagından 8 veya 7 kişiyle tokalaşmış olamaz bu durumda eşide 0 ve 1 kişiyle tokalaşmış olamaz
  geriye kalan ihtimaller 2 3 4 5 6
  6 cevabını veren kişi 0 veya 1 ile evli degil 7 ve8 ile tokalaşmış 4 kişiyle daha tokalaşmak zorunda 0 1 7 8 ve kendisini (6) çıkarsak geriye 5 kişi kalıyor bunlardan biri eşi olmak zorunda tokalaşma hakkını bitirende 7 ve 8 ile tokalaşan 2 diyen kişidir yani 6 cevabını veren kişi 3 4 5 7 8 ve cem ile tokalaşmıştır 2 ile de evlidir.
  8 0 evli 7 1 evli 6 2 evli
  5 cevaplı kişide 6 7 8 ile tokalaşmıştır 0 1 2 3 tokalaşma hakkını kullanmıştır 4 ve cem ile tokalaşmak zorundadırki 5 tamamlansın 0 8 evli 1 7 evli 2 6 evli cem ve 4 diyenlede tokalaşan 5 cevaplı kişinin evli olmak zorunda oldugu kişi 3 cevabını veren kişidir
  sonuçda 0 ile 8 ,1 ile 7 ,2 ile 6 ,3 ile 5 evliyse geriye cem’in eşi olabilecek tek kişi kalıyor 4 cevabını veren kişi yani neriman hanım :)
  soru gercekten süperdi hazırlayanıda buraya taşıyanıda tebrik ederim.

Bir cevap yazın