9 thoughts on “Sınıf Mevcudu

   1. Cevabın doğruluğu cevap dışındaki herhangi bir sonucun da yanlışlığı denenip test edilebilen sorularda bir cevap bulunmuşsa bunun nasıl bulunduğunu sormak bence pek mantıklı değil.
    örnek veriyorum;
    hangi sayının kübüyle karesi arasında 100 fark vardır diye bir soru sorsak ve birisi de cevap 5 deneyelim bak 125-25 = 100 dese 5 i nasıl buldun diye sormak doğru olmaz. ancak sorabileceğimiz 5 sayısının tek cevap olup olmadığıdır. yukarda verdiğim örnekte 4 sayısının cevap olmadığı da çok net görülemeseydi 5 in nasıl bulunduğu pek tabi sorulabilirdi.

    tabi bunlar benim düşüncelerim, soruyu soran kişi olarak istediğini yapabilirsin.

    1. Haklisin ama cozum yolunu bilmeyenlerin de ogrenmesine imkan tanimak daha iyi olmaz mi? cunku bu ulkede, “ben bunu anlamadim, nasil yaptin?” deme iradesindeki insan yuzdesi o denli dusuk ki!… hem, en beylik soruda bile cozum yolu cozum yolundan ustundur, degil mi?

     1. Burda çözümün yazılması soruyu sorana düşer, cevaplayan ister yazar ister yazmaz o soruyu çözmüştür :)
      insaf meselesi yani, ben olsam yazardım ama yazmayanın cevabını yeterli bulmamak ayrı bişey.

     2. Ben zaten “haklisin” derken, yazmayanin cevabini yeterli bulmama kismina demistim. yoksa biri bir cozum yazsin da, kim yazarsa yazsin! o zaman o cozum uzerinde “ben daha kolayini buldum” diyenler de cikabilecektir.

     3. Evet haklısın :)

      haklı olduğunu söylemek için bile olsa son sözü ben söyleyeyim.

 1. Cevap 20 dir evet ama soruyu çözen olur diye daha çözmeyeceğim. deneyerek bulması önemli değil benim için deneme sınavı yapmıyorum
  bence orta okul denginde bir soru ama bilmiyenler muhakkak çıkıyor çözümünün(işlemle) de kolay bulanabilmesi için sayıları yüksek yapmadım

 2. A dersinden geçenlerin % 70 i her iki derstende geçmiştir … her iki dersten geçenlerin sayısı 7 olduğuna göre yanlızca a dan geçenlerin sayısı 10 dur. a dan geçenler sınıfın yarısı olduğuna göre bi okadarda a dan kalan vardır yani 10 kişi. sonuç 10 geçen 10 kalan toplam sınıf mevcudu 20;)

Bir cevap yazın