Saat Kulesi

Kayseri de şehrin düzenli caddelerinde gezmekteyiz.O devasa meydan o ticari zekaya sahip insanlar o kasvetli Erciyes Dağı o yeni açılan alışveriş merkezleri derken gözümüze eski bir saat kulesi çarpıyor.Arkadaşım hemen bana kulenin ne zaman kimler tarafından yapıldığını anlatmaya başlıyor.Derken saatin 14:00 olduğunu iki gonk sesinden anlıyoruz.Arkadaşım hemen bana şu soruyu soruyor.Söyle bakalım okyanus ” saat kulesinde saat 7′ yi gösterirken çanlar 7 saniye çalıyor.Saat 11’i gösterdiğinde çanlar kaç saniye çalar? Buyrun bakaım kaç saniye çalar?

Author: OKYANUS

24 thoughts on “Saat Kulesi

 1. Gercek yasamdan soruya cevrilmis olması itibariyle ilgi cekici..
  14:00 da 2 kere caliosa 02:00 da da iki kere caldigini varsayıyorum, demek ki, saat basina bir adetle vuruyor. saat 7 de de 7 kere vurması lazım gonkun..ve 7 sn surduyse her vurus 1 sn olur, saat 11 de 11 kere gonk sesi ve 11 sn olmasi gerekir heralde ama gecenin korunde saat 12 de 12 kere vurması ve 12 sn surmesi de rahatsız edici mi olur ki..o yuzden cevabımdan supheliyim

 2. Eğer sürenin ilk gong sesiyle başladığını ve son gong vuruşuyla bittiğini düşünürsek 7 gong sesi 6 zaman aralığı yapar. 6 zaman aralığı = 7 saniye ise 1 zaman aralığı = 6/7 sn. dolayısı ile 11 gong sesi 10 zaman aralığı yapacağından 66/7 = 9,43 sn sürer.

 3. Marangozun bir tahtayı 3 e bölmesi şu kadar sürüyosa 6 ya bölmesi ne kadar sürer şeklinde bir soru var ya onunla aynı sanırım. ilk defa karşılaşanların %99 una hata yaptıran bir soru :)

 4. Saat 14:00 te iki gonk sesi duyuluyo, ama saat 7 de gonk sesinden bahsedilmiyo. sadece 7 saniye sürdüğü söyleniyo.
  bana öyle geliyo ki her saat başı iki gonk sesi 7 saniye sürüyo.
  yani saat 11 de çanlar aynen 7 saniye sürer ve iki gonk sesi duyulur.

 5. Gong 7 saniye de bir çalmaya ayarlanmıştır. bundan dolayı saat 7 de bir kere; saat 14 de iki kere çalmıştır(iki tane 7 saniye)… bundan dolayı saat 11 de bir kere çalacaktır(sadece 1 tane 7 saniyeden dolayı)….

Bir cevap yazın