“Pinpon Topları” üzerine 17 düşünce

 1. 9 topu 3 erli gruplar halinde ayırırız ilk 2 grupu tartarız eğer eşitse diğer grubuda (teraziye konulmayan) 3 böleriz ve teraziye 3 toptan ikisini koyarız eğer eşitse ağır top elimizdedir.eşit değilse zaten ağır top belli olur.
  eğer ilk 2 grup ölçüldüğünde eşit deilse aynı yöntemi tekrar uygulayıp topu bulabiliriz.

 2. Tartım üçerli grublar halinde yapılır. ilk tartımda ağırlıklar eşitse diğerlerinden ağır olan top 3.gruptadır. ağır topun bulunduğu grupta kendi içinde aynı mantıkla birer-birer tartılır….

 3. 9 topu 3 gruba ayırırım.

  terazinin bir tarafına herhangi bir 3 topu diğer tarafınada başka bir 3 topu koyarım. teraziden 2 sonuç çıkabilir.

  1 – terazinin hangi tarafı ağır gelirse teraziyi boşaltıp hangi taraf ağır geldi ise ordaki 3 toptan ikini tartarım. hangisi ağır gelirse ağır top odur veya eşit gelirse tartıya girmeyen top ağırdır.

  2 – terazi eşit gelirse ağır top tartıya girmeyen 3 top arasında demektir. teraziyi boşaltıp tartılmayan toplardan ikini karşılıklı tartalım. hangisi ağır gelirse ağır top odur veya eşit gelirse tartıya girmeyen top ağırdır.

 4. 9 topun 3ü kenara ayrılır kalan 6 top teraziye 3-3 konur. eğer eşitse ağır olan terazide olmayan üçlüdedir.eşit değilse ağır gelen üçlü zanlıdır :))
  ikinci tartım için belirlenen 3lü toptan biri kenara konur.eğer eşitse ağır olan top yerdekidir.eşit değilse ağır gelen top zaten bellidir.

 5. :d bakin şimdi ben bi kerde ağır olan topu nasıl bulacağim
  bir akvaryum düşünelim ve topları aynı anda suya bırakacak bir düzenek hazırlayalım diğer toplar aralarında aşağıya inmek için yarışa dursun 1.ci inen top en ağır olan toptur not:suyun kaldırma kuvetti ne olursa olsun diğer toplardan ağır olan pinpon topu onlardan zaten aşağıda olacaktır saygılarlımla fermat

  1. Bir akvaryumda her topu aynı anda suya bırakıp suyun dibine düşmelerini gözlemlemek 2 tane tartma işlemi yapmaktan daha mı kolay, soruyu çözmek yerine soruyla rekabete girmek de neyin nesi anlamış değilim. kızma ama neredeyse her soruya benzer yorumlar getirmişsin, fikrimi sorarsan (sorcağını sanmıyorum) hiç hoş değil!

Bir cevap yazın