Reklam Alanı

Pinpon Topları

Bu soru 07 Temmuz 2009 tarihinde Neyzen_61 tarafından gönderildi

Elimizde tam 9 adet aynı boyutta (yani hacimde) pinpon topu vardır.Bu toplardan 8 tanesi eşit ağırlıkta sadece 1 tanesi diğerlerinden ağırdır.Çift kollu hassas teraziyle herhangi bir kilogram veya gram kütle kullanmadan sadece iki tartımla ağır olan topu nasıl bulabiliriz?

Facebook'ta Paylaş

1 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 5 (1 Üye oyladı, Ortalama puan: 3,00)
Bu soruya puan verebilmek için üye olmalısınız.
Loading...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,


“Pinpon Topları” için 17 Yorum

 1. __MERT__ dedi ki:

  9 topu 3 erli gruplar halinde ayırırız ilk 2 grupu tartarız eğer eşitse diğer grubuda (teraziye konulmayan) 3 böleriz ve teraziye 3 toptan ikisini koyarız eğer eşitse ağır top elimizdedir.eşit değilse zaten ağır top belli olur.
  eğer ilk 2 grup ölçüldüğünde eşit deilse aynı yöntemi tekrar uygulayıp topu bulabiliriz.

 2. zakyol dedi ki:

  Tartım üçerli grublar halinde yapılır. ilk tartımda ağırlıklar eşitse diğerlerinden ağır olan top 3.gruptadır. ağır topun bulunduğu grupta kendi içinde aynı mantıkla birer-birer tartılır….

 3. propanka dedi ki:

  9 topu 3 gruba ayırırım.

  terazinin bir tarafına herhangi bir 3 topu diğer tarafınada başka bir 3 topu koyarım. teraziden 2 sonuç çıkabilir.

  1 – terazinin hangi tarafı ağır gelirse teraziyi boşaltıp hangi taraf ağır geldi ise ordaki 3 toptan ikini tartarım. hangisi ağır gelirse ağır top odur veya eşit gelirse tartıya girmeyen top ağırdır.

  2 – terazi eşit gelirse ağır top tartıya girmeyen 3 top arasında demektir. teraziyi boşaltıp tartılmayan toplardan ikini karşılıklı tartalım. hangisi ağır gelirse ağır top odur veya eşit gelirse tartıya girmeyen top ağırdır.

 4. are dedi ki:

  9 topun 3ü kenara ayrılır kalan 6 top teraziye 3-3 konur. eğer eşitse ağır olan terazide olmayan üçlüdedir.eşit değilse ağır gelen üçlü zanlıdır :))
  ikinci tartım için belirlenen 3lü toptan biri kenara konur.eğer eşitse ağır olan top yerdekidir.eşit değilse ağır gelen top zaten bellidir.

 5. karadanadam dedi ki:

  Terazinin kefesine su dodururum, topları suya atarım suyun üstünde en az hacimi olan ağır olandır..
  teraziyi de kullandım bak..

 6. Neyzen_61 dedi ki:

  Tebrikler arkadaşlar,hepinizin cevapları doğru,kardanadamın cevabı mantıklı ancak doğru cevap değil çükü,sadece toplar ve terazi kullanılacaktı….

 7. karadanadam dedi ki:

  Ben teşekkür ederim de;
  üstte zaten doğru cevapları görerek aynını yazmak yerine değişik bi bakış olsun istedim :)

  güzel sorularınızı bekliyorum, herkese selam..

 8. are dedi ki:

  Ben bu siteye yeni üye oldum ama ben cevap yazarken bu yazılanların hiç birisi görünmüyordu

 9. kofoglu dedi ki:

  Tüh bulamadım cevaba baktım çok mantıklı.

 10. sayid dedi ki:

  Keşke cevap yazdıktan sonra diğer cevaplar gözükse…

 11. fatmanur dedi ki:

  Ya bu soruların cvapları nerde

 12. _ysmn_ dedi ki:

  Bende arkadaşlarıma katılıyorum,

 13. metafizikan dedi ki:

  Daha ağır ifadesi yerine daha farklı ifadesini kullanırsanız çözüm daha zorlaşır ve zevkli bir hal alır

 14. oksidan dedi ki:

  üçerli gruplar oluşturulur sonra 2 grup tartılır eğer biri aşğıya inerse o gruptadır değilse dişarıdaki gruptadır hangi gruptaysa o grubun 2 topunu tartın yine aynı şekilde yapılır

 15. benenteresan dedi ki:

  Evet karadanadamın dediği gibi tüm cevaplar doğru bize daha laf düşmez zaten ben yeni üye oldum sorum yayınlanırsa cevaplarınızı bekliyorum herkese iyi günler

 16. Fermat dedi ki:

  :d bakin şimdi ben bi kerde ağır olan topu nasıl bulacağim
  bir akvaryum düşünelim ve topları aynı anda suya bırakacak bir düzenek hazırlayalım diğer toplar aralarında aşağıya inmek için yarışa dursun 1.ci inen top en ağır olan toptur not:suyun kaldırma kuvetti ne olursa olsun diğer toplardan ağır olan pinpon topu onlardan zaten aşağıda olacaktır saygılarlımla fermat

  • yuckfou dedi ki:

   Bir akvaryumda her topu aynı anda suya bırakıp suyun dibine düşmelerini gözlemlemek 2 tane tartma işlemi yapmaktan daha mı kolay, soruyu çözmek yerine soruyla rekabete girmek de neyin nesi anlamış değilim. kızma ama neredeyse her soruya benzer yorumlar getirmişsin, fikrimi sorarsan (sorcağını sanmıyorum) hiç hoş değil!

Cevap yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.