Reklam Alanı

Mısır Piramitleri

Bu soru 10 Ağustos 2010 tarihinde by foto tarafından gönderildi

Thales, Mısır Piramitleri’nin ölçüsünü almak istiyor ama piramidin tepesine çıkamıyor. Ama ölçüyü bir şekilde alabiliyor.Soru Thales’in ölçüyü nasıl aldığıdır.

Not: Yukarıda ki hikaye gerçektir.

Facebook'ta Paylaş

6 votes, average: 2,50 out of 56 votes, average: 2,50 out of 56 votes, average: 2,50 out of 56 votes, average: 2,50 out of 56 votes, average: 2,50 out of 5 (6 Üye oyladı, Ortalama puan: 2,50)
Bu soruya puan verebilmek için üye olmalısınız.
Loading...

Etiketler: , , , , ,


“Mısır Piramitleri” için 81 Yorum

 1. Metin Emre dedi ki:

  Eğer Güneş 45 derece ile durursa gölge ile piramit eşit boydadır şöyle düşün güneş 90 derece yukarı da olsa gölğe piramidin hemen altındadır yani sıfır cm eğer 0 derecelik bir açı olursa gölge sonsuza kadar devam eder orta 45 cm yani dik açılı ikizkenar üçgenin 45 ine benzer ve bu üçgende iki yan kenar birbirine eşittir.

 2. uzaya dedi ki:

  Metin Emre ye katılıyoum

 3. aga dedi ki:

  Herhangi düz bir çubuğun gölgesi tam dik pozisyonda olarak güneşin net gölge oluşturduğu herhangi bir zamanda ölçülür ve ‘k=gölge boyu / çubuk boyu’ hesaplanır. Piramidin gölgesi de ölçüldükten sonra k ile çarpılarak sonuç bulunur.

  Bir diğer yöntem ise yine benzer üçgen oluşturma yöntemidir. Bir dik üçgen oluşturulur (örneğin üçgen cetvel gibi). Gözümüz ile yatay kısmı yere paralel olmak kaydıyla hipotenüsü piramidin tepesine gez göz arpacık mantığı ile yakalayacak şekilde ileri – geri hareket edilmelidir. Tam bu noktada benzer üçgen metoduyla gözümüzün piramide olan yatay uzaklığı ölçülmelidir. Tabi sonra göz yüksekliği de ilave edilmelidir.

Cevap yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.