Mantık Sorusu

8 tane bilardo topumuz var bu toplardan birisi hafif diğer 7 tanesi aynı ağırlıkta ve birde elimizde baskül terazi var bu teraziyi iki kez kullanma hakkımız var.Biz bu 8 toptan hafif olanını bulabilirmiyiz? Unutmayın teraziyi sadece iki kez kullanabiliriz.

Author: crysis19

yalnız kurt

42 thoughts on “Mantık Sorusu

 1. Baskül teraziden birşey anlamadım ama bu iki kollu terazi ise cevap şu:
  8 tane topun iki tanesini ayırırım ve kalan 6 tanenin 3 tanesini sağ tasa diğer 3 tanesini sol tasa koyarım.
  eğer eşit gelirse hafif top kenara ayırdığım iki toptan birisidir. kenara ayırdığım iki tanenin birini sağ tasa diğerini sol tasa koyarım ve hafif olanı aradığım top olur

  eğer 3 erli koyduğum şartta bir taraf hafif gelirse hafif kelen kısımdaki o üç topu alır birini kenara ayırır kalan iki taneyi birer birer ayrı taslara koyarım.
  eşit gelirse dışarı ayırdığım hafif olandır, eşit gelmezse hafif taraf hafif topu gösterir zaten

 2. Toplardan 2 sini ayırırım 3 er 3 er tartarım tarttıklarım eşit gelirse o ayırdığım 2 topu tartar hafif olanı bulurum gelmesse hafif olan 3 toptan 1 ini alır ayrı bir köşeye koyarım hafif kasedeki 3 toptan kalan 2 topu 1, bir tartarım 1 bir tarttıklarım eşit gelirse sonradan ayırdığım top hafif toptur gelmezse de zaten biri hafif olur.

 3. öncelikle 6 topu karşılıklı 3’erli olarak tartarız eğer eşit gelirlerse ağır olan top kalan 2 toptan biridir ve onları da tartarak ağır olanı 2 defa da buluruz.eğer ağır olan top tarttığımız 6 topun içindeyse de hafif gelen 3 topu çıkarırız çünkü onlar da eşit kalan 3 toptan da 2’sini karşılıklı tartarız ağır gelen top aradığımız toptur,eğer eşitlerse tartmadığımız top ağır olandır..

 4. Topları önce 3 3 teraziye koyarız eğer denge sağlanırsa kalan topları tek tek teraziye koyar ve hafif olanı buluruz. eğer denge sağlanmazsa hafif olan taraftaki 3 topu alır ve tek tek teraziye koyarız eşitlik varsa artan top hafif yok denge bozulursa hafif olan taraftaki top aradığımız hafif top olacaktır.

 5. önce rastgele 6 top seçeriz. terazinin bir tarafına üç topu, diğer tarafına da diğer üç topu koyarız. eğer terazinin dengesi bozuldu ise, biliyoruz ki hafif gelen tarafta bizim farklı olan topumuz var. bu durumda hafif gelen taraftaki üç toptan iki tanesini alır ve tartarız. eğer aynı gelirlerse üçüncü kalan top hafiftir. eğer denge bozulursa, hafif olan top aradığımız toptur.

  fakat, eğer ilk tartmamızda toplar dengede olursa biliriz ki geriye kalan 2 toptan birisi hafiftir. tartarak hangisinin hafif olduğunu bulabiliriz.

 6. Topları dorderli guruplara ayırır ve ilk tartımızı yaparız. sonra hafif gelen dörtlü grubu 2 ye ayırır ve tekrar tartarız. hafif olan 2 topu elimize alır hangisi hafif diye bakarız.

  1. Topları ıkı guruba boler dorderlı tartarız sonra topları bırkezde hafıf olan topları kendı aralarında ıkıye böler tartarız hafıf gelen toplar ıse son ıkı dır öle buluruz hafıf olanı.

 7. Teraziye önce 3e 3 olarak koyarım eğer dengede kalırsa kalan 2 topu 1e 1 şeklinde koyarım ve hafif olanı bulurum. eğer 3 e 3 koyduğumda dengede durmazsa havada kalan kısımdaki 3 topu alırım 1 e 1 tartarım ya hafif olan çıkar yada tartmadıgım top hafif toptur.

 8. Bence bu soruda şöyle bir yol denemek lazım… örneğin topların hepsi 10 gram hafif olan 8 gram olsun…
  topları 3 erli gruba ayırısak 2 seçenek karşımıza çıkar…
  1. seçenek 10-10-10 / 10-10-10 / 10 -8
  birinci grupla 2. grubu tartarız.görüldüğü gibi terazide eşit çıkacağı için hafif olan top 3. gruptadır. onuda 2. tartımda anında bulabiliriz.

  2. seçenek ise 10-10-10 / 10-10-8 / 10-10 olur.
  yine aynı şekilde 1.grupla 2.grubu tartarız.eşit çıkmayacağı için hafif olan grubu buluruz.sonra 2. tartımda ise bu hafif grupta herhangi iki topu tartarız.eşit gelmezse hafif olan bulunur eğer eşit gelirse hafif olan top tartmadığımız toptur.

 9. öncelikle ikili iki grup ve daha sonra birli üç grup yaparız.
  1. işlemde ikili gruplardan birini diğer kefeye diğerini diğer kefeye koyarız.eğer iki taraftaki kefelerde ağırlık aynı ise hafif top burada değildir. eğer kefeler eşit değilse hafif olan taraftaki iki toptan birini diğre kefeye diğerini diğer kefeye koyarız.böylece hafif topu iki işlemde bıluruz.1. işlemde kefeler eşit olduğu zaman diğer üç toptan birini diğer kefeye diğerini diğer kefeye kayarız. hafif olanda hafif top vardır.kefer eşit çıkarsa son kalan top hafiftir, ve 3. işleme gerek kalmaz. böylece iki işlemde hafif topu buluruz…

 10. Topları 3 – 3 – 2 olarak 3e ayırırız ve 3 – 3 ayırdığımız ikiliyi tartarız ve tartıyı bir kez kullanmış oluruz. Bu 3’lüler eşit ağırlıkta çıkarsa hafif topumuz tartmadığımız 2’lidedir o zaman o ikiliyi 1 – 1 tartar hafifi buluruz ama 3’lüler eşit çıkmazsa hafif olan 3’lüyü alır 1 – 1 – 1 olarak ayırır ve tekini kenara koyup 1 – 1 olarak tartarız eşit çıkarlarsa ayırdığımız hafif top eşit çıkmazlarsa zaten bulmuş oluruz hafif olanı.

 11. Bundan kolay sormu var arkadaslar..

  öncelikle 8 tane topumuz var dimi..^bunlaardan 3 tanesını bır tarafa 3 tanesini bir tarafa koyarım..hangı taraf daha hafif basarsa topumuz orda demekir..o 3 topu alırım bırını bır tarafa bırını obur tarafa koyarım..birinide elımde..terazılerden hangısı daha hafıf basarsa o demektir yok ıkısı esıt gelırse elımızdekıdır.

  bu arada 3 erlı koydukya elımızde olan 2 top bıyere gıtmedı eger 3 erlıler esıt olsa ıdı onlardan bırı olurdu ozaman..basıt bişey

 12. 3 e 3 tartılır eşitse diğer kalan 2tanesi zaten ikinci tartıda belli olur.
  eğer eşit değil ise hafif olan kısmı 3e3 tartıdan sonra belirledikten sonra hafif kısım aralarında 1,1 tartılır zaten orada hafif olan bariz ortaya cıkar..

 13. Selam, bence çift kollu terazi olmalı ama illaki baskül terazi olacaksa ilk topu koyup onu hiç yerinden oynatmadan diğer topları sırayla koymaya başlarız.sadece toplama işlemi+çarpım tablosu yardımı ile o hain topu buluruz.

 14. Baskül teraziyle bu iş biraz imkansız gibi gözikiyor. baskül teraziyle bir bilardo topunun ağırlığını hesaplamak çok zor bir iş. tek tek koyulsa bile baskül terazide hafif olanı ayırt etmek mümkün değildir bence. baskül terazide ayırt edecek kadar ağırlık farkı varsa terazi kullanmadan elle bile tahmin edilebilir bence.

 15. Baskül terazi tek kefeli terazidir kardesim. bu nedenle bir tane topu koyarsın gr agırlıgına bakıp digerlerini tekerteker koyar arada faklı olan topu bulursun. benim soru seklinden anladıgım bu

 16. 3-3-2 diye gruplara ayırıp önce 3lüleri tartarız eğer dengede ise 2lii tartıp buluruz. değile hafif tarafı 1-1-1 diye ayırır rasgele 2 tane tartarız eğer dengede ise son top hafiftir ,değilse zaten hafif olan aradığımız çürük toptur

 17. Beyler,soruda öncelikle baskül terazi diyor eşit kollu terazi değil,ayrıca ağırlığı illa baskül kullanarak çözmemiz isteniyor uçuk uçuk fikirler yapmaya gerek yok çözümü şöyle; Topları 2 gruba ayıralım,2 gruptan birinde hafif olan var:),şimdi rastgele bir grubu seçip tartalım eğer baskülden çıkan ağırlığı 4 e böldüğümüzde rasyonel bir ifade veriyorsa hafif top diğer gruptadır ve bu grubuda 2 ye ayıralım ve tekrar rastgele seçelim bir grubu baskülde tartalım çıkan sonucu 2 ye bölelim rasyonel ifadeyse diğer gruptadır hafif top ve son olarak elimizi kullanarak hafif top bulunur,en başta rasyonel çıkarsa demiştik eğer reel bir sayı çıkarsa o grubun içindedir hafif top obür türlüsü 100 tane bulurum ben hafif topu illa baskül kullandıracaklar :)

 18. Topları dörderli iki gruba ayırırız. bir grubu tartalım. hafif top iki gruptan birindedir. tarttığımız grubu dörde böleriz. rasyonel bir sayı çıkıyorsa ağır olan topun ağırlığını bulmuş oluruz. yok çıkmıyorsa bu sefer bütün topları basküle koyup tartarız ve topları basit bir işlem yapana kadar tartıda bırakırız. işlem şu: toplam ağırlıktan tarttığımız grubun ağırlığını çıkarırız. sonucu dörde böleriz böylece ağır olan topun ağırlığını yine bulmuş oluruz. diyelimki ağır top on gram hafif olan sekiz gram olsun. toplam ağırlık yetmiş sekiz gram olur. şimdi basküle koyduğumuz topları tek tek çekelim. eğer her seferinde ağır topu çekiyorsak baskülden onar gram eksilir. hafif topu çektiğimiz zaman azalan ağırlıktan anlarız zaten.

 19. 8 topu bir seferde baskül teraziye koyarım. toplam ağırlıktan top başına düşen ağırlığı bulur, sonra tek tek topları baskülden alıp her alışımda top başına düşen ağırlığı kontrol ederim, hafif topu aldığımda illaki top başına düşen ağırlıkta baya bi kayma olur. aslında baskülü bir sefer kullanarak bile bulunabilir. (neticede basküle topları bir sefer koymuş oldum)

 20. 8 toptan 6 tane alırım 3 er 3 er iki tarafa kor tartarım eşitlerse kalan iki topu 1-1 iki tarafa koyarım eşit değillerse hafif olan taraftaki 3 topu alırım 1-1 iki tarafa koyarım hafif olan taraftadır değilse kalan son toptur.

 21. Selam Arkadaşlar ;
  Öncelikle Baskül terazi tek kefeli ve tek kadranı olan terazidir bu net soruda, yani iki kefeli değil.

  Normal topları 10 gr , hafif olanı 9 gr diyelim. 8 topuda alın ve basküle koyun
  ibre 7,9 gr gösterecektir buraya kadar tamam dır sanırım.

  Şimdi normal bir insan sekiz tane bilardo topunu hepsini birden tek eline alamaz , mecburen bir eline en fazla iki tane alabilir. İlk elimizle 2 tane alırken ibreye bak 5,9 gr gösteriyor ise hafif olan hala baskülde demektir. Diğer elinle de 2 tane daha al hala virgüllü ise yani 4 top aldığınız halde 3,9 gr gösteriyorsa hafif olan hala baskülde demektir.
  Ne zaman ki aldığın herhangi iki topda ibre tam sayı gösterirse hafif olan o elinde demektir. Bunların hepsi bir tartımdır bence . sonra o elindeki iki topdan birini boş basküle koy 10 gr çıkarsa diğeridir, yok 9 gr çıkarsa zaten tartılandır.

  Burada ki espri/olay eline alabildiğin top sayısı ve baskül terazinin dijital veya analog da olsa herzaman bir ağırlık göstermek mecburiyetinde olmasıdır bence.

 22. topun 1 tanesini terazinin altına koyarım geri kalan 7 tanesini terazinin üstüne koyarım ve yuvarlanıp düşerken en az ağırlık düşüşü sağlayanı görürüm— aksi taktirde hepsi eşit miktarda ağırlık düşürüyorsa alta koyduğum top en hafiftir…

  TERAZİYİ 1 KERE KULLANARAK HAFİF OLANI 2. OLARAKTA BULDUĞUM TOPU TARTARIM AĞIRLIĞINIDA BULURUM …çünkü çapraz duruyo ya baskül doğru sonuç bulamam sadece en hafifi bulurum

 23. heretic ve bnvbn in yorumları mantıklı, çözüm 2 seferde isteniyor ve baskül kullanılacak.
  şimdi, toplar 6 lı ve 2 li gruba ayrılır. 6 adet top basküle yerleştirilir.
  ağırlığı ölçüldükten sonra 3 tanesi alınır.
  tartıdaki değer 6 adet topun ağırlığının yarısı ise alınan bu 6 topun ağırlığı da eşit demektir. (buradan da ağırlığı 6 ya bölerek bir topun ağırlığı da bulunmuş olur) toplar eşit ağırlıkta olduğu için dışardaki iki toptan birisi hafiftir.
  zaten biz bir topun ağırlığını biliyoruz… öyleyse dışardaki iki toptan birisini tartarak sonucu buluruz.

  tarttığımız 6 topun 3 tanesini aldığımızda ağırlığın yarısına denk gelmiyorsa çözüme şöyle devam ederiz.

  3 top alındıktan sonra tartıda kalan topların ağırlığı altı topun ağırlığının yarısından az ise aradığımız top tartıdakilerden birisidir.
  eğer tartıdaki topların ağırlığı 6 topun ağırlığının yarısından fazla ise elimizdeki 3 topun içindedir.
  hangi grupta olduğunu bulduktan sonrada o 3 toptan 2 tanesini tartıya koymak sureti ile tartma işini yapıp yine tartıdan birisi alınır eğer bu 2 topun ağırlığı eşitse (yani tartıda kalan topun ağırlığı iki topun ağırlığının yarısı ise) dışardaki top hafif olandır.
  eşit değil ise tartılan 2 topun ağırlığı zaten biliniyor. yukardaki gibi tartıda kalan topun ağırlığı 2 topun ağırlığının yarısından az ise aranan top odur. fazla ise elimizdeki toptur.

Bir cevap yazın