Kuyumcular

Evvel zaman içinde padişahın biri 10 (on)  tane kuyumcuyu saraya çağırır.1 (bir) kilogram altını bu on kuyumcuya eşit olarak dağıtır.ve her birinden aldıkları altınlardan 10 adet 10 ar gramlık bilye yapmalarını ister.Kuyumcular gider, 10 ar adet bilye yaparlar, yanlız içlerinden bi tanesi hile yapar ve 10’ar gram bilye yapması gerekirken 9’ar  gram 10 tane bilye yapar.

Hangi kuyumcunun hile yaptığını bir kere tartım yaparak nasıl bulursunuz? (sadece bir tartı var ve sadece bir kere bu tartı ile ölçüm yapılacak.)

“Kuyumcular” üzerine 6 düşünce

 1. Bu soru çok klasik bir soru çoğu insanın cevabı bildiğini varsaydığımdan cevap yazmıyorum .istenirse üsteki yazıda belirtilen soru çözüm biraz farklı .fakat o soruya cevap yazılmadı yazılan cevaplarda kabul edilmedi
  işin içine o kadar bilinmez sokulduki çözümsüzlük oluştu
  siz tek tartıda bir sürü bilinmezlik sokarsanız ortama çözülemez açıkça
  orda olası çözüm yapıldı yinede burda çözüm yazarım bir kaç gün sonra

 2. Her kuyumcunun getirdiği altınlara numara verirsek 1 den 10 a kadar…
  ve tartının tartma bolumune hangi kuyumcuya ne numara verdiysek onun getirdigi altından okadar koyarsak yane.1.kuyumcudan 1 altın 2 ciden 2 altın 3.den 3 altın ……… 10 cudan 10 altın tarttıgımızda elde edicegimiz agırlıga gore hangi kuumcunun sahte oldugunu anlarız ornegin eger hepsi 10 gramlık olsaydı
  100+90+80+70+60+50+40+30+20+10=550 gr cıkması gerekirdi.

  fakat sahte altn hangi numaralı kuyumcudaysa ona gore agırlık cıkar.
  ornegin 3.kuyumcuda diyelim 3 cü kuyumcudan 30 degilde 27 gr agırlık geleceginden sonuc 547 gram olr ve bizde 3.kuyumcunun sahte altın getirdigini anlamıs olurz. 5.kuyucudaysa 5 gr eksik cıkar vs..

Bir cevap yazın