Kırmızı Ferrari

Kırmızı Ferrarisi olan bir adam birgün bu Ferrarisiyle lokantaya gidiyor.Lokantada oturup içki içerken dışarda yağmur başlıyor.Adam lokantadan çıktığında dışarıda kendi ferrarisinin aynısından 9 arabanın daha gelip peşpeşe parketmiş olduğunu görüyor.Ferrariler tıpa tıp aynıdır.Adam kendi ferrarisinin bunların içinde olduğunu biliyor ama  içkinin de etkisiyle ferrarisini koyduğu yeri hatırlamıyor.Bu adam kendi  ferrarisini nasıl bulacak?

Not: Plaka, seri no, renk, marka,model, uzaktan kumanda gibi özellikler aynıdır.Bunlara takılmayınız.

Author: chesterphister

22 thoughts on “Kırmızı Ferrari

 1. diğer ferrarilerin de yağmurdan önce gelip parketmiş olabileceği varsayımıyla bence altı kuru olan onundur demek yanlış olur.

  ama cevabın şöyle bişey olacağı açık, eğer bi şekilde bu ferrariler arasında ayrım yapılabilecekse ayrım yapılmasını sağlayan bişeylerinin olması lazım örneğin siz arabadan 9metre 42cm uzağa geldiğinizde araba sağ tekerleri üzerinde havaya kalkıyo olabilir. yani bu tür bi farklılık oluşmuyosa bence zaten bu arabalar birbirinden ayırtedilemez biner birine gidersin. (anahtarları da aynıysa vs vs.)
  birine bindin ve gittin diyelim senin bindiğin arabanın sahibi de senin arabana binecek eğer ayırtedici bir özelliği yoksa (sağ tekerin diş kalınlığı 1mm daha az olsa hemen anlardı ama değil) o adamın da bir problem çıkaracağını sanmıyorum. hadi diyelim çıkardı ve mahkemeye gittiniz. bilirkişi gelcek ne diyecek bu arabayı alırken kendininkini almamışsın seninkinin altı kuruydu bu daha yeni model altı ıslaktı mı diyecek.

  şimdi çıkıp diyeceksiniz bu soruda şöyle düşünmeniz gerekiyodu çünkü şöyleydi böyleydi vs vs.
  baştan yazayım bu soru (bu tarz herhangi bir soru) için beni “tek cevap” olduğuna ikna edebilecek bir argüman yok.

  ——-

  dizi sorusu mantığıyla üretilmiş bir metin sorusu. bir özellik keşfediyosunuz ve diyosunuz ki “ya ben ne kadar zekiyim ne gördüm be acaba başkaları da bunu görecek mi?”, hemen soruyosunuz tabi sizin özelliğin dışındaki görünür birkaç özelliği elimine edinki (renk,marka,model,anahtar vs. takılmayınız derseniz olur biter) hemen bulunmasın cevabınız ve pusuya yatın. şimdi ne kadar özelliği elimine edebilirsiniz, o şeyi tanımlayan herşeyi mi?(motor şase no?dikiz aynasındaki oto kuaförürün parfümlü süsü mü?)
  siz cevap haricindeki herşeyi elimine edin ben zaten cevabı bulurum, yok cevaptan hariç bişeyleri daha bıraktıysanız neden cevap o bıraktığınız şey değil de sizin dehanızla ilk başta gördüğünüz şey?

  neyse kuralı verilmeyen dizi sorularında nasıl sonraki elemanın istenmesine ve bişey yazılınca o verilmeyen kural ışığında değerlendirilip yanlış olduğunun söylenmesine nasıl karşı çıkıyosam, bu tarz sorulara tek cevap beklenilmesine ve hatta daha ileri gidip tek cevap olduğunun iddia edilmesine de karşıyım.
  unutmayın dünyanın merkezi Nasrettin Hoca’nın eşeğinin sol arka ayağının altındadır.

 2. Adam yağmurdan önce lokantaya geliyor muhtemeldirki ferrarinin üzeri açıktır diğer araçlar yağmur başladıktan sonra geldiklerini farzedersek kendi ferrarisi dışında tüm ferrarilerin üzerleri kapalı olacaktır.ıslakta olsa admın ferrarisi var ona biner gider.

 3. Araçların alt zeminine bakılması fikri aslında akla ilk gelen cevap..fakat yağmurun şiddeti tam olarak bilinmediği için biraz daha düşünülmesi gerekiyor…ilk yanaşan arazın motor ekipmanları farları vs daha sıcak olur..haliyle bence buradan anlaşılabilir

 4. 1- diğer araç sahiplerinin araçlarına binip gidene kadar bekleyebir.
  2- anahtarı sol arka tekerleğin üstüne bırakmıştır.bu şekilde bulabilir.
  3- aracını teslim ettği otopark görevlisinden aracını teslim alır.
  4- aracını yağmurdan önce park ettiği için altı kuru olan aractır.
  5- ilk önce o park ettiği için muhtemelen motoru en soğuk olan araçtır.
  6- aracın herhangi bir yerinden parmak izi tespiti yaparak.
  7- sarhoş olduğu için taksiye atlar gider, ayılınca gelir aracını alır.
  8- araçlar peşpeşe olduğu için en öndeki araç onundur.
  9- adamın hiç ferrarisi olmamıştır hayal dünyasında yaşıyordur.
  10- saatinden arabasıyla konuşup onu yanına çağıra bilir.
  11- renk benzerliğinden bahsedilmemiş, kırmızı olan araç onundur.
  12- tabiki kendisi bulacak…….

 5. Altının kuru olması mantıklı deil çünkü eğimin sıfır rüzgarın sıfır hatta yağışında yerin üzerinde hareket etmemesi için çok az miktarda olması gerekir hadi bunların hepsi olsun diğer arabaların adam içeri geçtikten sonra park edildiğini biliyoruz fakat yağmur başlamadan edilip edilmediğini bilmiyoruz…

 6. Bu sorudan bi ders çıkarmalıyız bence..ya ferrari almayacaksın aldıysan içki içmeyeceksin arkadaş..
  infocotech bütün olası ihitimalleri söylemiş..cevap altına yada motoruna bakmak olmalı ama bence de.. aşırı bilimsellikle bakanları tatmin etmeyecek bi soru ve cevap..

Bir cevap yazın