Kim Karlı Çıktı ?

Mevsim yaz, aylardan Ağustos ayı … Riviera kıyısında küçük bir kasaba, yaz sezonu ancak yağmur yağıyor yani kasaba bomboş … Ama herkesin birbirine borcu var kredi ile yaşıyorlar.

Şans eseri otele zengin bir Rus geliyor ve resepsiyona 100$ bırakıp odaya bakmaya çıkıyor.

Otel sahibi hemen parayı alıp kasaba olan borcunu ödüyor. Kasap parayı hemen toptancıya götürüp borcunu kapatıyor. Toptancı büyük bir sevinçle parayı aldığı gibi kendisine kredili hizmet veren fahişeye götürüyor. Fahişe de otele gelip borcunu ödüyor.

Bu arada Rus müşteri aşağıya iniyor ve odayı beğenmediğini söylerek parasını alıp gidiyor.

Bu işten kim karlı çıktı ?

Author: alibakan

58 thoughts on “Kim Karlı Çıktı ?

 1. şimdi herkesin 100 er lira borcu var
  100 er lira alacağı bu bakımdan ortada net bir kar sözkonusu değil
  karlı olan filan yok

  *ama hepside en azından psikolojik olarak daha rahattır borçlarını ödedikleri için veya işte ticaretin devamı açısından hepside karlıdır

 2. Kesin belirtilmemiş ama otelin kasaba götürdüğü paranın turistin bıraktığı paranın tamamı olduğunu varsayıyoruz. dolayısıyla bu parayla herkes hem alacağını hem borcunu silmiş oluyor yani herkeş eşit durumda.
  100$ ile 800$ hacim oldu.

  bence karlı olan turist paranın bu dolaşım zamanında yağmurlu bir günde odada hiç bir maliyete katlanmadan rahat vakit geçirdi.

 3. şimdi baştan bir sorun var.
  burada rus müşteri zararda eğer bir kişi zarardaysa başka biri karlı olmak zorunda. herkesin bir alacağı ve vereceği vardı. otel sahibi hariç herkes alacak ve vereceğini kapattı. otel sahibine bakarsak müşteriden 100 lira aldı fahişeden 100 lira aldı. kasaba 100 lira verdi.
  sonuçta cebinde fazladan 100 lira var.
  cevap:otel sahibi

  1. Bak adam müşteriden 100$ aldı bunu toptancıya verdi gide gide para fahişeye geldi fahişe parayı otelciye verdi o da tekrar müşteriye verdi yani :
   müşteriden aldı-toptancıya verdi+fahişeden aldı-toptancıya verdi
   otelcini karı = +100-100+100-100 =0 [otelci karlı değil]

 4. Kimse karlı değil çünkü hepsinin borcu eşit mesela otelci kasaba dese bana şunun bırcu var git ondan al o diğerine o diğerine söylese yine aynı hesap olur. kimsenin eline para geçmiyo.

  ayrıca kimsenin bırcunu ödeyebilecek kadar parası yok buda demektirki yine hepsi zincirleme birbirine borçlanacak

 5. Mantıken hiç kimse karlı çıkmaz herkezin birine borcu birinin de ona borcu var yani aslında hepsi bir araya gelip hiç kimse birbirine borcu yok dese bile aynı çünkü herkez hem alacaklı hem verecekli 100 lira dönüp dolaşıp yine o para otelciye gelmiş

 6. Diyelim ki;
  sizin bir kişiden 100 lira alacağınız var;
  aynı zamanda başka bir kişiye 100 lira borcunuz var;
  bu hesap kapandığında siz ne karlı çıkarsınız ne de zararlı.
  aynı şekilde buradaki herkesin başına gelende bu.
  fakat ortamdaki kargaşa kalktığı için, rus hariç hepsi psikolojik olarak kardadır.
  yani herkesin mali durumu x+100-100 iken x olmuştur. ortamdaki kargaşa kalkmıştır.

 7. öncelikle rus adam hariç bi hesap yapmak gerekir , hepsi para borcuna karşılık para verdiği için hiç biri karda değildir , fakat işletme mantığıyla ele alırsak otelci hariç kasap toptancı ve kadının elinde hiç para yokken borçlar ödenmiştir.
  otelci ise aldığı kapora geri gittiği için hem de kadının borcunu sildiği için en kötü komploya kurban gitmiştir.:)

 8. Arkadaşlar bence en zarari olan kişi mişi bence yoktur çünkü bazilari diyecek ki rus zararli çikti ama rus ta zararli çikmamitir rus un parasi zaten geri kendisine gelmiş zaten diğerlerininde borçlari varmiş hepsi borçlariini ödemiş bence bundan dolayi hepsi karli çikmiş.

 9. Burdu karlı çıkan yok herkes birbirine karşılıklı aynı miktarda borçlu olduğu için ödeştirmiş oldu kimse borçlu kalmadı ama alacaklıda kalmadı rus adam otelde kalsaydı otelcı karlı çıkacaktı ama o da olmadı yani karylı çıkan yok

 10. ççok mantıklı bir soru cevabım:otelci karlı çıkmış sonuçta borcunu ödemiş tekrar ona borç ödenio oda russa verio ptel sahibide havadan sudan borcunu ödüyorrr sizcede böle değilmi arkadaslar:)

 11. fahişe hizmeti faizle değil krediyle veriyor yani hizmet peşin parası ileride bu duruma bakıncada parasını erken almakla kazançlıdır
  hepsi eline para geçtiginde aceleyle borcunu ödüyorsa demekki günü gelmiş bir ödemeyi yapıyorlardır
  toptancının parayı fahişeye aceleyle götürmesi fahişeye yarar
  otelci açısından bakarsanız 24 saati 100 dolar olan odayı bu durum sırasında 15 dk geçtigi varsayımıyla 15 dk bedava kullandırmış veya en azından o sürede gelmesi muhtemel muşteriye kiralıyamamıştır
  ayrıyetten hizmet sektörünün en alt tabakasındaki bir fahişe toptancıdan aldıgı alacagı ile borcunu ödemiş ve krediyle hizmet verdigi içinde o gece aynı yolla tekrar alacaklı duruma geçmesi muhtemeldir bu durumdada hem o geceki otel masrafından kurtulup hemde 100 dolar tekrardan alacaklı olmanın sevincini yaşıyacaktır nerden bakarsanız bakın fahişe kazançlıdır.

Bir cevap yazın