Reklam Alanı

Kavuk

Bu soru 22 Ağustos 2009 tarihinde fjardevardlen tarafından gönderildi

Padişah ülkenin en zeki adamını seçmek ister.3 kişi kalır geriye ve test şudur: 5 tane kavuk vardır, bunların 2 si mavi 3 ü kırmızıdır, adamlara böyle kavukların olduğu söyleniyor.Sonra bu 3 kırmızı kavuk bu üç adamın kafalarına taktırılıyor, adamlar kendi kavuklarını görmüyorlar ama birbirilerinin kavuklarını görebiliyolar (yani üçgen şeklinde dizilmişler gibi düşünün).Padişah kendi kafanızdaki kavuğun rengini bulun diyor.Bunlar birbirne bir süre bakıyor, sonra adamın biri benim kavuğum kırmızıdır deyip biliyor ve padişaha mantıklı açıklama yapıyor.Adam kavuğunun rengini nerden bildi?

Facebook'ta Paylaş

2 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 5 (2 Üye oyladı, Ortalama puan: 5,00)
Bu soruya puan verebilmek için üye olmalısınız.
Loading...

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,


“Kavuk” için 6 Yorum

 1. Flasy dedi ki:

  Soruyu bilen adam şöyle düşünüyor: şimdi karşımdaki adamların ki kırmızı,eğer benimki mavi olsaydı karşıdakilerden biri bakınca benimki mavi diğerininki kırmızı olarak görecekti ve kendisininkinin kırmızı olduğunu anlayacaktı çünkü eğer mavi olsaydı diğer kırmızı olan adam hemen 2 tane mavi olduğunu görüp kendisininkine kırmızı derdi.bu yüzden soruyu bilen kendisininkinin kırmızı olduğunu anladı. böyle karışık oldu biraz ama :)

 2. bekbek_06 dedi ki:

  Soruyu bilen adam karşısında duran iki adamın kavuğunun mavi renk oludğunu görünce kendisine sadece kırmızı düştüğünü bilir.

 3. tiffany3712 dedi ki:

  Adam karşısındaki 2 kişinin mavi kavuklu olduğunu gördü. sadece 2 mavi kavuk vardı ve kendisininki kesin kırmızıydı.

 4. Sherlocked dedi ki:

  En kolay olasılık, yani adamımızın 2 mavi gördüğünü düşünelim. Bu durumda kırmızı diye cevap verir.
  1 kırmızı 1 mavi olsaydı, kafasında kırmızı kavuk olanın yerine kendini koyardı: Eğer benimki de mavi olsaydı 2 mavi görürdü ve ona göre cevap verirdi. Demek ki benim kafamdaki kırmızı renkli.
  2 kırmızı görseydi, yani 3 tane kırmızı olsaydı kimse cevap veremezdi. Çünkü bir cevap gelmesi için mavi olması şart. Kimse cevap vermediği için kafasındakinin kırmızı olduğunu bilir ve kurtulur.

Cevap yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.