İq Sorusu

GİJDGŞJbĞSSÜUYKTGLVYNGCCRRTDİSKNBYGŞCEZJFYÖFFTYGYÖ ĞCÖTJİJBJİ KDDo

İpucu: Kökten tutup ip gibi düz ters dizince baştan aşağı anahtarı yazıyor.

İpucu: Çözüm kendi içinde tekrar ediyor ama harf dizisini hep bir ip gibi düşünüp kullanılan kısımları kesmeli ve uzunluğunu kontrol etmelisiniz.

Eğer bu soruyu 0-5 dk aralığında çözebilirseniz dünyaya gelmiş sayılı insanlardan biri sayılırsınız sizin gibi ancak 10 15 kişi dünyaya gelmiştir.

Büyük ihtimal kağıt kaleme bile ihtiyaç duymadan kafadan çözdünüz hemen yarın gidin nasaya ben buraya patron olmak istiyorum diyin sizi kırmıycaklardır.

5-10 dk aralığında çözdüyseniz zekanız Albert Einstein’la yarışabilcek düzeyde demektir şu E=mc^2 kareye bi göz atın belki bişiler eklersiniz.

10-30 dk arasında çözebilirseniz toplumun %99 unu geride bıraktınız demektir.

30dk-2 saat toplumun %98 ini geçtiniz demektir.

2 saat-6 saat toplumun%95 i geride kalmıştır.

Eğer çözebildiyseniz toplumun %80 ini IQ bakımından geçtiniz demektir.

Author: Ahmet Yarış

9 thoughts on “İq Sorusu

  1. Böyle bir soruyla dakika bazında zeka nasıl ölçülür diye merak edip googleda arattırdım – üzerinize afiyet çözemedim ve soruyu üretenin nasa nın hangi kademesinde görev aldığını merak ettim-
    soruyu komplexli bir sadist kardeşimizin okuyup çözmeye uğraşanlara eziyet doğal olarak öyle bir kuralı bulamayacaklarından dolayı da kendini tatmin için 3 yıl kadar önce ürettiğini öğrendim. aklımda kaldığı kadarıyla 8 li parçalara ayrılıyor 1. parça düz 2. ters 3. düz 4. ters … alt alta 8×8 lik kare olarak yazılıyor ilk sütundaki 8 harf = “anahtarı” kelimesine denk gelen harfler oluyor o harflerin aynılarına aynı harfler yazılıyor falan feşmekan kod çözülüyor. başka derdiniz? soruyu yazan şahıs bir soyut resim yapıp bakın bakalım ne yaptığımı anlayabilecek misiniz deseydi daha iyiydi. tavsiyem bu soruyu gördüğünüz yerde yokmuş gibi davranın, uğraşmayanların ıqsu daha yüksektir benim gibi zaman harcadıysanız 10 puan silin ıq dan.
    googleda yüzden fazla sitede kaydı var . bu soru yüzünden bir sürü siteye üye oldum. nasıl da yaymış sorusunu!
    böyle insanlar da o2 alıp co2 veriyor biz de. bu işte bir sorun var ama ben çözemedim.

  2. Doğrusu o soruyu belirtilen sürelerde çözebilen biri çıksaydı gerçekten dahi bir şahıs olurdu çok hızlı düşünüyor çok şey biliyor çok değişik yorumlar yapıyor demektir hızla alakalı birşey dolayısıyla zamanla orantılı olması gayet mantıklı üstelik soruyu sorma şekli ve verdiği ipuçları çok zekice gıcık olmak yerine saygı duymak lazım derim ben sonuç olarak o kadar zeki olmamızın suçlusu soruyu hazırlayan değil değilmi :)

Bir cevap yazın