Hangi Grup

0’dan 14’e sayılar, şu üç gruba ayrılmış:

Grup A: 0, 3, 6, 8 ve 9.
Grup B: 1, 4, 7, 11 ve 14.
Grup C: 2, 5, 10, 12 ve 13.

Buna göre 15, 16 ve 17 hangi gruplara dahil edilmelidir?

Author: -gizem-

13 yaşındayım açık kumral saçlı ve ela gözlüyüm

2 thoughts on “Hangi Grup

 1. soruyu yazan arkadaşımıza haksızlık etmek istemiyorum o üstüne alınmasın ama tipik bir “her tür geyiğe müsait” soru tarzı.

  şimdi birimiz çıkıp bir kural buluyorsa ve bu kural dizimizin önceden görülen elemanlarına uygunsa, verilen 3 sayının bu mantığa uygun şekilde yerleştirilmesinin yanlış olduğunu kim iddia edebilir ki sorunun önermesinde kural belli değil. sorunun çözümünde kural nasıl oluşturulabilir?
  bir futbol maçı oynanıyor ama kurallar belli değil. akşam tv de hakem hocaları çıkıp yorumlamaya balşıyolar şu karar yanlış bu karar doğru. peki neden o karar yanlış o karar doğru? çünkü burada böyle bir kural var, iyi ama o maçta öyle bir kural olduğu belli değildi ki açıklanmamıştı.

  neyse fazla uzatmaya gerek yok böyle durumlarda aranacak tek şey kendi içinde tutarlılık ilkesi cevap kendini yanlış çıkarmayan herşey olabilir bu soruya bikaç tane cevap vermek istiyorum;

  1. Grup A Ayşe’nin sevdiği sayılardır , Grup B Burcu’nun Ayşe’nin seçmediği sayıların arasında sevdiği sayılardır , Grup C kimsenin sevmediği gariban sayılardır :)

  2. Grup A 3 e bölünebilen rakamlar ve 8 in oluşturduğu kümedir, Grup B 3’e bölününce 1 kalanını veren rakamlarla 10 ile 18 arasında 3 e bölününce 2 kalanını veren sayıların kümesidir, Grup C de kalan sayıların kümesidir

  3. Grup A yalnızca yuvarlak hatlardan oluşan rakamlarla yazılan sayılardır , Grup B düz ve sivri hatlardan oluşan ramlarla yazılan sayılardır , Grup C iki çeşit rakamları da içeren sayılardır — muhtemelen soruyu soran kişinin aklındaki kural budur ve emin olun 1. ve 2. şıktaki kurallar bundan daha az mantıklı değildir.

  cevaba gelince benim bulduğum 3 kurala göre de 15 ve 16 Grup C ye , 17 de grup B ye dahil edilmeli :)

Bir cevap yazın