26 thoughts on “El Sıkışması

  1. Cvp :12 olacaktır çünkü: x kişi olduğunu varsayalım kişileri 1.kişi 2.kişi ….x.kişi diye sıralarsak 1.kişi x-1 kişi ile toklaşacaktır 2.kişi de aslında x-1 kişi ile toklaşacak fakat zaten başlangıçta 1 kişi ile toklaştı ve biz bunu hesaba kattık yani bu durumda 2 kişi birinciden farklı olarak x-2 kişi ile toklaşacaktır. x.kişiye gelene kadar bütün toklaşmaları hesap ettiğimizden ona farklı bir toklaşma hesabı katmamız gerekmez yani o da x-x kişi ile toklaşmış olur. bu durumda öyle bir x sayısı bulmamız gerekli ki bu sayıyının birinci teriminden bir eksiğiyle toplamaya başlayıp bu işlemi 0 ra kadar sürmemiz gerekiyor yani:(x-1+x-2+x-3……x-x=66)
    denklemini sağlayacak bir x sayısına ihtiyacımız var.bu ifade şu şekide de sağlanabilir x^2 -(1+2+3+4+….x)=66 1 den x e kadarki satyıların toplamı da (x^2 -x)/2 idi bu durumda toplam şu ifadeye dönüştü:x^2 – (x^2-x)/2 gereken sadeleştirmeler yapıldığında ifade x^2 – x =132 olduğunu bununda x(x-1)=132 olduğunu buradan da x in 12 gelmesi gerektiğini görürüz.

    1. Ya ne x i ne y si yaa..olayı nereye bağlamışlar düz mantık yapsanızaa..66 nın yarısı 33 olmuomu??bu 33 kişi 33 kişiyle daha tokalaşıo yanii 66 kere toplam tokalaşma yapılmış oluoo:))yani düz mantık:33el+33el=66 toklaşmadır: )))

    1. Bu soruda kesinlik ifadesi kulanamazsın bir çok cevabı var bunun. bir kere tek bir kişi 66 kişinin elini sıkabilir buda 67 kişi olur. bu birinci ihtimal. senin söylediğinde başka bir ihtimal. bence soruda bir hata var.

    1. Bence bu matematikte cok kolay bir soru.yani matematigi bilenler bunu cok kolay bulurlar.bu soru dogrudur ama egerki insanlar toplantiya girdikleri anda ve ciktiklari anda tokalasinlar o zaman soru yanlis olur.ama eger sadece toplantiya girdikleri anda tokalasalar o zaman cevap 12 dir

Bir cevap yazın