Reklam Alanı

Dünyanın Sırrı

Bu soru 26 Şubat 2011 tarihinde kk69 tarafından gönderildi

Kuzey kutbundan güney kutbuna ulaşan 20 metre çapında bir tünelde delik açalım. Daha sonrada delikten aşşağıya bir gülle atalım.Bu gülle diğer kutba ulaşırmı? Yoksa sonsuza kadar gidip gelir mi? Yoksa yörüngeye mi fırlar (çıkar)?

Facebook'ta Paylaş

5 votes, average: 3,80 out of 55 votes, average: 3,80 out of 55 votes, average: 3,80 out of 55 votes, average: 3,80 out of 55 votes, average: 3,80 out of 5 (5 Üye oyladı, Ortalama puan: 3,80)
Bu soruya puan verebilmek için üye olmalısınız.
Loading...

“Dünyanın Sırrı” için 42 Yorum

 1. aytmatowx dedi ki:

  A)sürtünmeden dolayı olan enerji kaybı yok sayılırsa
  öyle fırlayıp gidemez uzaya bırakıldığı noktaya kadar gider güney kutbunda
  sonra tekrar kuzey kutbunda bırakıldığı noktaya döner bu salınım sonsuza
  kadar sürer.
  b)eğer sürtünme var kabul edilirse a da bahsedilen olay sonsuz kadar sürmez giderek kısalır gidilen yol ve sonunda merkezin tam çekirdeğinde
  hareketsiz kalır.çünkü tam ortada etkiyen yerçekimi kuvveti sıfır olur

  not :verilmesede tünel tam merkezden geçtiği kabul edildi

  • kaan38 dedi ki:

   Eğer tünel çapraz olsa giderdi ama enerji kaybı olur

  • ayarsiz dedi ki:

   Ben sana katılmıyorum.sürtünme kuvveti olmasa bile sonsuza kadar gidip gelmez.çünkü hiçbir zaman bırakıldığı noktanın çekirdeğe göre simetriği olan noktaya ulaşamaz.bunun nedeni merkezi geçtikten sonra kuvvet yönü hareket yönüne terstir.her salınımda biraz daha çekirdeğe yakın noktaya ulaşır.yani genliği her salınımda küçülür.
   en son tam merkezde durur.
   bu her zaman böyle olur.

 2. euwtein dedi ki:

  Harmonik hareket yapar tabi ki enerji kaybı kaçınılmaz.

 3. sivrizeka dedi ki:

  Dünyanın merkezinde durur çünkü yer çekimi dünyanın orta noktasından dışa doğrudur

 4. bhpolat dedi ki:

  Kuzeyden güneye ulaşamaz tam merkezde kalır

 5. eskobart dedi ki:

  Gülle kitle ağırlığını merkeze yaklaştıkça kaybedecektir ve merkezde kütle ağırlığı daha büyük olan dünyanın çekirdeği gibi olduğu yerde dönecektir.

 6. pisikos94 dedi ki:

  Realistik cevap vermek gerekirse güneyden kuzeye doğrudan bir delik açılırsa magmada delinmelidir. Böyle bir teknolojiye sahip olunsa bile bu durum dünyanın buzul çağına girmesine, yörüngesinden çıkmasına neden olur. Bunlara sadece detay diyenler olabilir ama her şey detaylardadır. Böyle birşeyin Dünya gezegeninde olmayacağı kesindir. Başka gezegenlerde istisnalarla durum gözlenebilir. Çekim ve mekan hakkında ufak bilgilerle bu durumu doğrulayabilirsiniz. Metaforik olarak ulaşmak isterseniz Carl Sagan’ın 3.&4. ilişkisi hakkındaki videoyu izleyip durumu tartabilirsiniz.

 7. tuncerss dedi ki:

  önce dünyanın merkezine doğru hızla gelir.hızı ne olur bilmem ama kanımca eğer fazla hızlı inerse güneye doğru az biraz gider tekrar geri dünyanın merkezine döner.
  yada kuzeyden indikten sora direk merkezde durur.

 8. asiyansiyah dedi ki:

  Reel dünya şarlarını hesaba katarsak, yer çekimi kuvveti ve eylemsizlik kuvveti etkileri altında menzili sürekli kısalacak şekilde harmonik hareket yapar ve belli bir zaman sonra merkezde sabit kalır.

 9. lucy dedi ki:

  Merkezde de kalmaz çünkü erir :d

 10. deanlamindakidahi dedi ki:

  Merkeze gelene kadar merkez cismi ceker
  ama o kadar hizlanmistir ki cisim merkezi gecip diger uca kadar gider
  merkez onu hala cekmektedir ama gucu ancak cismi diger ucta durdurmaya yeter
  durduktan sonra da yine merkez onu kendine cekmeye baslar ve bu boyle sonsuza kadar gider..

 11. heman9 dedi ki:

  Merak ediyorum dünyanın ortasına nasıl ulaşacaksınız.

  magmaya dayanabilecek alet edevatınız var mı acaba?

  geçmiş dahi olsanız gülle eriyerek yok olur.

 12. musti3716 dedi ki:

  Kuzeyden güneye güneyden kuzeye devamlı hareket eder. ve uzun seneler sonun da bu yavaşlayarak tam merkezde durur.

 13. hanka6 dedi ki:

  Ali geldiği yolu değilde kısa yoldan geldiğini göstererek, geldiği yolu ve tehlikeli uzun yolu göstererek “hangi yoldan gitmeliyim ” demeli. karşısındaki yalancı ise; tehlikeli yolu gösterir. doğrucu ise; geldiği yolu gösterir.

 14. cefakar_1981 dedi ki:

  Dünyanın merkezinde kalır manyetik alan merkezde sıfırdr

 15. CHESSPHY dedi ki:

  Basit harmonik hareket yapar.ancak sürtünme olduğunu kabül edersek yavaşlayıp merkezde durur.sıcaklığı yok sayacağız.

 16. alonedays dedi ki:

  Kuzeyden Güney’e Direk Çıkamaz.. Çünkü Yer Çekim’i DeniLen iLLet Onu Tam Orta’da Kuzey’den Güney’e Doğru Bi Görürüp Getirir Tabi Bu Sonsuza Kadar Sürmez ArkadaŞ’ın da Dediği Gibi Bi Süre Sonra Tam Dünya nın Merkez’in de Çekim Kuvveti 0 oLduğun da Tam Ortada Duru Verir… Ve Dünya’nın Merkez’in de BuLunan Magma GüLLe’yi Eritir… Ve Hiç BöyLe Bir Sorun KaLmaz… :)

 17. eraslan dedi ki:

  Merkezde kalır

 18. halilhuzeyfe dedi ki:

  Dünya’nın yerçekimi tam ortaya(merkeze)bağlı olduğu için gülle tam merkezde kalır ama bu güllenin ağırlığına göre hangi konumda kalacağı değişir.

 19. sivrizeka dedi ki:

  Ateş kürede yanar.

 20. golgican dedi ki:

  Küre atılır atılmaz duman olur mağma onu eritir dumanda dünyanın dışına yörüngeye uçar :)

 21. hisyar dedi ki:

  Gülle merkeze doğru ileledikçe hızlanarak ısnır ve bi ateş topuna dönüşür ki büyük ihtimalle parçalanarak merkeze yetişmeden toz olur ama yok dayanıklı diyorsanız :d merkeze yaklaştıkça yavaşlar ama aşşagı hızlı bir şekilde indiği için ters noktadan hızla fırlatılır güney kutpundan uzaya uçar … bence :d

 22. edcul dedi ki:

  ıvmenin gülleyi fırlatmaya yeteceğini sanmıyorum. bence gidip gelir ve sonunda ortada kalır.(eğer atmosfer delikten içeri girmiyorsa)

 23. maydanozzz dedi ki:

  Ortaokul yıllarımda fen öğretmenime sormuştum bu soruyu…:)))) magmanın fışkırmadığını ve alet edavatımızın erimediğini düşünürsek… dünyanın kutupları zıt manyetik alan olduğuna göre atılan gülle ortada duracak bir zaman sonra.. bir çubuk mıknatısın uç kısımları tam ortaya göre çok daha kuvvetli çekime sahip olduğuna göre magmanın ortasında çekim zayıf ve duracak diyebilirim…

 24. gazizag dedi ki:

  Biraz salınır kuzey güney arasında ama sonunda merkezde durur

 25. kaptan dedi ki:

  Gençler gülle demirden yapılır ve dün ya üzerindeki manyetik çizgilerden hepinizin haberi vardır. benim cevabım şu ; mıknatıs demiri çektiğine göre aşağı katmanlardan birine tutunur :)

 26. konsol dedi ki:

  Nasıl hızlanıp fırlar diyosunuz arkadaşlar. magma, sıcaklık, erime falanı hiç düşünmessek, merkezi geçtiğinde yine yerçekimi merkez olduğu için yavaşlamaya başlar. salınım yapıp her defasında enrjisinin bir miktarı sürtünmeye gider ve en sonunda tam orta noktada durur.

 27. l3aybars dedi ki:

  Gülle merkeze yaklaştıkça orantılı olarak yavaşlar çünkü dünyanın merkezine gittikçe çekim gücü düşer dolayısıyla gülle sonsuza kadar tam olarak merkeze ulaşamaz

 28. game61611 dedi ki:

  Gidip gelir gidip gelir sonunda merkezde sabitlenir ama muhtemelen daha ilk gidiş gelişini yapmadan erir :d

 29. buzdankalp dedi ki:

  Merkezde kalır

 30. binajwaad dedi ki:

  Dünyamızın çekim gücünü oluşturan ve bir arada tutan güç yoğun olan çekirdeğidir. böyle bir tünel açıldığında güllenin o çekim gücünden kurtulması imkansızdır. merkezde kalır. karadeliklerde böyle oluşur. ölen yıldızlar kendi çekim güçlerine yenilerek içe çökerler ve büyük bir çekim gücü oluştururlar.

 31. senabrn dedi ki:

  Yercekim kuvveti yerden yükseklik arttıkça azalır çünkü kitlesel bir çekime maruz kaldığımız için ana kitleden uzaklaştıkça çekim alanından uzaklaşmış oluruz bu da çekimi azaltır dolayısıyla kütle aynı kaldığından ivme de azalır yukarılarda ama aşağı doğru ivme artar fakat yerden merkeze inildikce durum değişir ivme azalır cunku merkeze yani dibe indikce hem üstümüzde kalan kütle hemde gittiğimiz doğrultudaki güney yarım kurenin çekimine maruz kalan gullemiz baştaki gibi ivmelenmiycek azalan ivme grafiği düşünün bunun hizsal karşılığı azalarak artan hız grafigidir. peki başta kazanılmış hızımız yokmu var ama azalarak artan bu hız merkeze yaklaşan gullemizi güney kutbunda ulaştırmaya yetmiycektir çünkü bu seferde kuzey yarım kuryenin kitlesel çekimi güney yarım kureye doğru olan cekime baskın gelecek kazanılan hızımız bu sefer de güney yarım kurede azalmaya başlayacak kuzeye doğru bir çekim çünkü kutlesel olarak bu sefer kuzey üstün geliyor güney yarım kureye ulaşamadan kuzeye doğru dususe geçecek kuzey kureyede düşüşün kazandırmış olduğu hız yetersiz oldugundan ulasamiycak gittikçe azalan ve merkeze yaklaşan bir salinimla bir oraya bir buraya gidp gelecek tabi bu cok yüzeysel bir mantik yurutme dünyanın dönüş hızını ve bu gullenin yanıp kul olması gerçeklerini hesaplamadan tabiki

 32. fjardevardlen dedi ki:

  Siz olayı dünyadaki harmonik hareketlerle karıştırıyorsunuz ,yerçekimi kuvveti cisme aynı hızı kazandırıp aynı hızı kaybettirecek başka bir deyişle kazandığı kinetik enerjiyi alıp potansiyel enerjiye dönüştürecek sonra aynı enerjiyi tekrar kinetik enerjiye dönüştürecek ,sürtünmeler ihmal edildiğinden dolayı enerjinin kaybolmaması kanunundan sonsuza kadar gidip gelecek

 33. canalim dedi ki:

  Cekirdektengecemez ve yanar

 34. osk dedi ki:

  Arkadaş biriside dememiş 20 metre çap ne iş ?

 35. vakit dedi ki:

  Canalım doğru söylüyor çünkü dünyanın çekirdeğinden geçerken yanar.

 36. Sherlocked dedi ki:

  Enerji kaybı olduğu için çekirdekte asılı kalır

Cevap yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.