Düello

X. Y ve Z adlarındaki silahşörler üçlü bir düello yapacaklardır. Herkes sırayla tek el ateş edecek, en son bir kişi kalana kadar düello devam edecektir. Silahşörlerin isabet oranları şöyledir: X=1/1, Y=2/3 , Z=1/3. Hakemlerin kararına göre önce Z ,sonra Y, daha sonra X ateş edecektir. Siz Z’nin yerinde olsaydınız kimi vurmak isterdiniz?

Author: Neorex

20 thoughts on “Düello

 1. Y ye ateş etsem:
  1/3 ihtimal oldu vurdum, o zaman x beni harcar..vurmam benim sonum ..
  2/3 vuramadım, o zaman y mecburen x e ateş edecek, çünkü beni vursada vuramasada x isabet oranı yüksek olan y yi harcayacak, bu nedenle benimle uğraşamaz..

  x e ateş etsem:
  1/3 ihtimal vurdum, y beni 1/3 ıskalar..
  2/3 vuramadım bu sefer x, y yi öldürecektir(yüksek isabetli)
  sonra sıra bana gelir x e 2. atışımı yaparım..

  ben x e ateş ederdim..

 2. ılk el x i vurmayı denerim eğer vuramazsam y nin şansı bana göre daha fazla olduğu için x, y yi vurucaktır diğer el de x i denerim eğer olmazsa öldürüz olursa biz kazanırız. bana en şanslı ihtimal bu gibi geldi

 3. Ben z olsam ilk önce şansımı y de denerim.eğer vurursam benden sonra sıra y de olacak ancak y öldüğü için düello bitecek. yok vuramadıysam y büyük ihtimalle x i vurmaya çalışacaktır. vurursa ben yine kurtulurum. vuramazsa x büyük ihtimalle y yi vurmaya çalışır.(inşallah benim gibi düşünmez de beni vurmaz) ondan sonra sıra yine bana gelir. ıskalarsam zaten öldüm demektir.

 4. Yaa benim cevabım çok farklı arkadaşlar.Ben olsam ilk kendimi vururdumçünkü ya beni vuracak olan kişi beni vurabilise…..!!
  Ben her şeyin ilk olarak olusuz yönünü görürüm.
  Ama olumlu bakılırsa ben ilk olarak Y’yi vururdum çünkü en güçlüleri o sayılır.

 5. Öncelikle bu soru bana İyi, Kötü, Çirkin filmindeki o unutulmaz sahneyi hatırlattı, filmi daha yeni izledim sayılır ama neyse:)

  Bence Z’nin Y’yi vurmayı denemesi gerekiyor. Hayatta kalabilmesi için bir ihtimal oluyor böylece:

  Tabii eğer bu atışında Y’yi vurabilirse sonuç fena olur, çünkü o zaman X, Z’yi kesin öldürür.

  Fakat 1/3 şansı olduğu için vuramayabilir.

  O zaman sıra Y’ye geçer. Y; kendisinden sonra gelen X kendisini kesin olarak vuracağı için X’i vurmayı denemek zorundadır.

  Onun da vuramadığını varsayarsak -çünkü şansı 2/3- sıra X’e geçtiğinde X kesin olarak Y’yi vurmak zorundadır. Çünkü eğer X’i vurursa sıra Y’ye geçecek ve Y bu defa kesin olarak isabetli atış yapacaktır.

  İşte X, Y’yi vurduktan sonra sıra tekrar Z’ye geçer ve %50 ihtimalle X’i vurup hayatta kalabilir. Çok ihtimal var, hepsini hesaplamamış olabilirim başka türlü hiç şansı yok gibi geliyor bana, böyle hiç değilse hayatta kalma şansı var.

  1. Bir de rezervuar köpeklerindeki sahne var ki o durumda mr.pink de işin içine giriyor kimbilir belki hakemin de silahı vardı bir tane de o patlatır :)

   neyse kendimce soruya cevabımı yazıyorum ama bu iyi kötü çirkin nostaljisi güzeldi sağolasın.

   her deülleconun kendi yaşama şansını en yüksek yapacak kararı verdiğini varsayarsak bu z o kadar etkisiz bi elemanki ilk y ye ateş ederse 50/189 ihtimalle hayatta kalan son kişi oluyor yok x e ateş ederse, elin silahıyla düello kazanmaya ve tarihe yeni bir deyim kazandırmaya oynarsa hayatta kalma ihtimali sadece 9/189 artıp 59/189 oluyor. arada %18 lik fark var. sonuç olarak allah kimseyi z pozisyonu denen iki ucu sorunlu pozisyona sokmasın. her duumda el silahıyla düello kazanmaya oynayan sorunlu bir kişilik.

Bir cevap yazın