12 thoughts on “Deve

 1. Aslında bir kısmı şöyle olabilir yağdan öldü dediği kısım yağ taşırken çok ağır yağ yükü vardır filan akşam üstü sabaha karşı olayıda herhangi bir yer ismi sabah olabilir sabaha karşı mevkiden bahsedebilir filan öteki kısım için senaryom yok henüz

  1. Ben de nedir bunun cevabı diye baya düşündüm, bişey bulamamıştım :)
   madem bişeyler söyledin sana ekleme yapayım o zaman deve üzerindeki yağ yükü yüzünden suda boğulmuş olsun. yağ kısmı havaya çımış deveyi alta itmiş olsun. diğer kısımlarına bir yorumum yok gayet mantıklı geldiler.

 2. Eşek yagsızmış yani cılız bi hayvanmıs
  yag dolu bi yerde yagdan dolayı ölmüş veya yagın içinde bogulmus
  vee bu olay aksam denen yere -bura bi köy olabilir- bi saatlik mesafe kala gercekleşmiş..

  1. Fenci, başka bir cevap da şu olabilir mi:) kutuplarda bazı dönemlerde hiç gündüz olmuyor. ortalama 30-40 dakika gündüz yaşanıyor. böyle bir durumda sorudaki “akşama 1 saat kala sabaha karşı” ifadesi gerçek oluyor. ne yerde ne gökte dediğine göre, denizde olabilir. tüm binek hayvanları (deve, at, eşek) belli süre yüzebilir ama yükleri çok olduğunda batarlar tabi. benim cevabım kutuplarda sabah olmak üzereyken denizde boğularak öldüğüdür.

   1. Erdem 41 alternatif cevap olarak mantıklı. bu soruyu bana ev sahibim sormuştu. onun söyleyiş tarzına göre seylediğim için soru orjinalinden belki de farklı olabilir.
    ne demişler akıl akıldan üstündür..

 3. Arkadaşlar benim cevabım şu:deve ne yerde ne gökte öldüyse annesinin karnında ölen bir bebek devedir.annesinin rahmi sonuçta ne yer ne göktür.
  birde bilmecenin başında yükü ağır deve diyor.anne deveden söz ediyor.
  akşama 1 saat kala sabaha karşı öldüğüne göre güneşin tamamen tutulmasına 1 saat kala ölmüştür.yani yavru deve annesinin karnında güneş tutulmasına 1 saat kala ölmüştür.

 4. Muhtemelen devenin yükünün çok ağır olmasından dolayı yükünün üstüne sırt üstü kalmış burda ne yerde ne gökte öldü durumunu açıklıyor. akşama 1 saat kala derkende akşam adında bir köy ilçe v.s gibi bir yere 1 saat kala sabaha karşıda zamanı herhalde böle bişi…

Bir cevap yazın