20 thoughts on “Asansördeki Elmalar

    1. Boşlukta kütle-çekim yasası yüzünden elmalar yine birbirine yaklaşırdı. asansör düşerken bir süreliğine böyle bir ortam oluşur. ama bence ondan sonra elmalar ivme kazanıp tavana doğru hareket eder. asansör düştüğünde elmalar da yere düşer.

 1. Bence elmalar asansörün tavanına doğru hareket eder yere düşen asansörde eylemsizlikten dolayı elmalar yerinde kalmak isteyecektir asansör ise aşağı iniyor.
  bunu yatay pozisyonda olan otomobildende düşünebiliriz.
  otomobil hızlandığında arkamıza doğru bi hareketimiz oluyor.çünkü eski pozisyonumuzu koruma isteğinden kaynaklanıyor.buda eylemsizliktir.

  ama doğru cevaba bir birine yaklaşır demişsin anlayamadım ben.bi açıklama getirebilirsen sevinirim

 2. Elmalar birbirine yaklaşır beklenen cevap gibi. iki elma kütle çekiminden dolayı birbirini çekerler. :)) ama havanın basıncındaki düzensizlik bile bu kuvvetten daha büyük çıkar. kaldıkı madem kütlece çekimini dikkade alacağız ozaman asansörün çekim kuvveti elmalarınkinden fazla olacağı için elmalar asansörün kendilerine en yakın kısımlarına yapışırlar:)))

 3. Asansör düşene kadar elmalarda düşer ilk başta elmaların asansörün ortasında olduğunu düşünürsek asansörün kütlesi fazla olduğu için daha hızlı düşer ve elmalar tavana doğru hareket eder. elmaların hızı asansörden yavaştır buda asansörün merkezinden geri kalmalarına neden olur.

 4. Bence elmalar asansörün tavanına doğru gider ikiside düşüyodur ama asansörün daha ağır olduğunu düşünürsek daha hızlı düşer ve içindeki elmalar asansörün tavanına doğru ilerler ve tam olarak düşüp durana kadar orda kalırlar

 5. Evet bencede tavana doğru gıder. otobüsü aklınıza getirin ayakta olduğumuzda otobusün ani freni yada hızlanmasında dengemizi kaybederek öne yada arkaya kayarız sadece asansörle otobus arasındakı fark birisi sadece öne arkaya gidebiliyor oyüzden bizde sadece öne arkaya kayıyoruz ayaktayken diğeri ise sadece aşağı yada yukarı gidiyor ve burada da asansör asagı dogru gıttıgıne gore elmalar da birbirlerine yaklaşmaz (tavana yapısana kadar) yukarı tavana yapısır. ancak tavana yapıştıktan sonra asansör hala düşmeye devam ediyorsa titreşimden dogan surtunmeden dolayı elmalar birbirine yaklaşabilir..

 6. eğer asılı kaldılarsa yerçekimine eşit ivmeyle düşüyolardır. zamanla asansörün ivmesi artacağı için elmalar asansörün içinde yukarı doğru hareket eder asansör düşüncede yere düşerler.

Bir cevap yazın