9 thoughts on “AB Sayısı

 1. Bu tür yanar-döner omurgasız soruları hiç sevmiyorum :)

  ama sanırım bizden istenen cevap 34 (harflerinin sayısı kadar artış)

  bizden istenen diyorum çünkü bundan önce benzeri 3-4 soruya da yazdığım (gösterdiğim/açıkladığım) gibi o ab sayısı yerine istenilen şeyin yazılmasını sağlayacak kural bulunabilir. yukadaki her cevabı doğru yapan kural bulunabilir.
  işin ironik kısmı bu tür sorularda soruluyomuş gibi olan şey bir sayı bir harftir ama aslında soruda hiçbiryerde geçmeyen soruyu üreten kişinin aklındaki kuralın isteniyo olmasıdır. en acıklı kısmı da bu tür soruların zeka olimpiyatları (zekanın olimpiyatını yapıyolar, ölçüm araçları ne acaba :) ) tarzı yarışmalarda sık sık yer alması ve teveccüh görmesi.
  nasreddin hocanın dünyanın merkezi olarak eşşeğinin ayağının altını göstermesi gibi bi durum sözkonusu.

  dizi sorularının küçük çocuklar için falan rakamlar, sayılar, harfler arasında ilişki kurma/beceri geliştirme açısından faydalı olacağını düşünüyorum ama iş artık dizi kurallarını sayıların ingilizcedeki yazılışlarının 2. harfinin latin alfebesindeki harf sırasının karesinin 3 eksiğiyle toplanması gibi bir noktaya vardırınca amacından saptığını ve mantıksızlık kısımlarının öne fırladığını belirtmeliyim. bi noktadan sonra artık işin suyu çıkmakta.

  neyse bu soruları da beğenenler var benimkisi boş laf…

  son olarak ben de bi tane dizi sorusu yazıp bu alandaki literatüre büyük bir katkı yapmak istiyorum

  1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-? , ? yerine ne gelecek? (cevap 11 değil)

 2. 34.bir 3 harf 3 artmış 4 olmuş.dört 4 harf.4 artmış 8 olmuş.sekiz 5 harf 5 artmış 13 olmuş.sanırım mantık anlaşılmıştır.bu şekilde devam ederseniz.otuz 4 harf 4 artırırsak 34 olur.

Bir cevap yazın