3 Yerli 3 Maceracı

Afrikanın balta girmemiş ormanlarında macera arayan üç arkadaş aradıkları macerayı bir ırmak kıyısında bulur.Yollarına devam edebilmeleri için ırmağı geçmeleri gerekmektedir ancak onları karşıya geçirebilecek tek araç olan iki kişilik sandalın başında aynı ırmağı geçmek isteyen üç yerli vardır.Irmağın her iki yakasında da sayılarının yerlilerin o yakadaki sayısına eşit ya da fazla olması durumunda, arkadaşlar için bir tehlike yoktur.Bu koşullar altında 3 yerli ve 3 maceracı ırmağı birlikte nasıl geçer?

“3 Yerli 3 Maceracı” üzerine 16 düşünce

 1. ılk bakışta sandaldakileri de yanaştıkları kıyıdakilere dahil edip azlık çokluk işlemi yapacaksak bu işlemin yapılamayacağını düşünmüştüm ama biraz denedim meğer cevap bulunuyomuş.

 2. Okullar açıldığı için sitede biraz tenhalaşma var galiba. sorularla pek ilgilenilmiyo.

  başkaları da uğraşır diye cevap yazmamıştım ama artık yazayım

  sol taraf sol yaka sağ taraf sağ yaka olsun,
  a:arkadaşlar
  y:yerliler
  s:sandal
  aaayyy-s——–
  aaay——–s-yy
  aaayy-s——–y
  aaa——–s-yyy
  aaay-s——–yy
  ay——–s-aayy
  aayy-s——–ay
  yy——–s-aaay
  yyy-s——–aaa
  böylece arkadaşlar karşıya geçmiş oldu ve 3 yerli de diğer kıyıda ve sandal da yanlarında

   1. Afrikanın balta girmemiş ormanlarında macera arayan üç arkadaş aradıkları macerayı bir ırmak kıyısında bulur.yollarına devam edebilmeleri için ırmağı geçmeleri gerekmektedir ancak onları karşıya geçirebilecek tek araç olan iki kişilik sandalın başında aynı ırmağı geçmek isteyen üç yerli vardır.ırmağın her iki yakasında da sayılarının yerlilerin o yakadaki sayısına eşit ya da fazla olması durumunda, arkadaşlar için bir tehlike yoktur.bu koşullar altında 3 yerli ve 3 maceracı ırmağı birlikte nasıl geçer?

    arkadaşlar ya cevap yada soru yanlış.
    soruda bu koşullar altında 3 yerli ve 3 maceracı ırmağı birlikte nasıl geçer? deniyor fakat yerliler karşıda kaldı.sandal arkadaşların yanında kaldı.bu da cevabı çürütüyor…

  1. Kesinlikle yanlis! cunku soruda her iki yakada da arkadaslarin sayisi yerlilerinkine esit yada fazla olmalidir diyor. iki yerliyi karsiya gecirince iki yakanin bir tarafinda 1 yerli 3 arkadas diger yakada 2 yerli ve 0 arkadas oluyor. bu durum da arkadaslar tehlikede oluyormus ( soru oyle diyor,ben degil)

   demek istedigim soru eksik ya da hatalidir.

 3. Bu ifadeye ne demeli:iki kişilik sandalın başında aynı ırmağı geçmek isteyen üç yerli .yani yerliler karşı kıyıda değil.aynı kıyıda ve karşıya geçmek istiyorlar.sandal karşıya gittiğinde sayılar yerli /maceracı oranı na göre fazla olmamalı.cevap doğru değil.hadi biraz daha uğraşalım.

  1. Bence soru önermesiyle çelişmeyen olası cevaplardan birisi yukarda yazılmış. herhangi bir adımda arkadaşların bulundukları yakadaki sayıları yerlilerden az değil ve başlangıçta aynı taraftalarken arkadaşlar karşıya geçirilmiş yerlilerse diğer tarafta bırakılmış yerliler isterlerse 2 kişi gönderip 1 kişi geri gelip diğer adamı da alarak karşıya geçme işlemini tamamlayabilir, paşa gönülleri doğrultusunda.
   çözümü inceleyip itiraz ettiğin noktasını net bi şekilde söylersen biz de anlamış oluruz, şahsen benim kapasitem sorunu tepsit etmeye yetmiyo, bi yardım ediver lütfen.

   1. Yerliler karşıya geçmeli ki cevap tam olsun.bu paşa gönüllerinin bileceği iş değil.bizden bu cevabı istiyor. ben öyle anladım.ya da benim kapasitem bu kadar anladı.yerliler karşıda kalırsa birşeyler eksik kalır.ahıskalı da başta buna itiraz etmiş ama sonradan itirazından nedense vazgeçmiş.

    umarım anlamana yardımı olmuştır.

 4. Yukarda yazdığın cevabın doğru olmadığına dair itirazını tekrar okursan ne anlaşılacağını umarım anlarsın. bence yerlilerin başlangıç kıyısında kalmalarından farklı birşeye itiraz edilmiş.

  heralde 3 kişinin yanlarında 2 kişilik sandal varken karşıya rahatlıkla geçebileceğinde hemfikiriz. burada cevap yazarken birilerinin bu itirazı da yapabileceğini düşünmüştüm ama ben yine de kendi yorumuma uygun olarak soruya çözüm getirmeye dikkat ettim.

  eğer yerliler karşıya geçmeyi amaç edinseydiler zaten arkadaşlar olmaksızın karşıya geçerler işlerini görürlerdi ve arkadaşlar ırmak başında bekleşen yerlilerle karşılaşmazdı, ben sanki onlarının derdinin ırmağın başında dikilmek ve gelen geçene arıza çıkarmak olduğunu düşüdüm yok sen onlar da karşıya geçecek yoksa cevabın “eksik” olur demek yerine “doğru değil” diyosan sana test sınavlarında başarılar, çünkü bu tarz yaklaşımlar sadece test sınavlarında olur.

  kısaca itiraz ederken biraz daha makul olmak da lazım sadece itiraz etmek için itiraz edersen komik duruma düşersin. bak sitede bir sürü eksik/hatalı yorumum ve çözümüm var bence onlara bakıp daha makul noktalara itiraz etmelisin. bu sorudan pek ekmek çıkcağını sanmıyorum.

 5. Ya bi resimle gösterilseydi daha kolay olurdu ben
  bunun gibi bi oyun oynamıştım çözmüştüm japonyada o soruyu çözemeyenleri işe almıyolarmış da yani bu soru biraz daha açık anlatılmalıydı demekki japonyada olsam iş bulcam:d:d

 6. önce iki yerli geçer,biri dönüp diğer yerliyi alır gider insafları varsa biri sandalı getirir karşıya iki arkadaş geçer.sonra bir arkadaş ve bir yerli geri döner.iki arkadaş geçer.yerli sandalla döner diğer yerlinin birini alır karşıya geçer tekrar dönüp kalan yerliyi alır.

Bir cevap yazın